aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

UE: 79 proc. obywateli Unii za przyjęciem konstytucji

30 lipca 2004

79 proc. mieszkańców Unii Europejskiej opowiada się za przyjęciem europejskiej konstytucji - wynika z opublikowanego w czwartek w Brukseli sondażu Eurobarometru. W żadnym z 25 państw UE odsetek osób opowiadających się za przyjęciem Traktatu Konstytucyjnego nie jest mniejszy niż 50 proc.

Poparcie dla konstytucji UE wzrosło od stycznia br. o 2 punkty procentowe i jest wyższe w krajach Piętnastki (80 proc.) niż w nowych państwach członkowskich UE (73 proc.).

Najmniej przychylni konstytucji UE są Szwedzi (50 proc.) i Brytyjczycy (51 proc.), a największe poparcie zanotowano we Włoszech (94 proc.), w Hiszpanii (93 proc.) i na Węgrzech (90 proc.). W Polsce za przyjęciem konstytucji UE opowiedziało się 71 proc. ankietowanych.

69 proc. pytanych zgodziło się, że bez konstytucji unijne instytucje nie będą w stanie właściwie pracować. 80 proc. ankietowanych uważa, że potrzebna jest "publiczna dyskusja" na temat konstytucji Unii na szczeblu regionalnym i lokalnym.

Zapis o ustanowieniu funkcji ministra spraw zagranicznych UE uważa za potrzebny 73 proc. obywateli Piętnastki i 58 proc. obywateli nowych państw.

Także większość respondentów popiera koncepcję Europy "dwóch prędkości": 61 proc. raczej nie miałoby nic przeciw temu, by - jeżeli pewne państwa w UE zechcą zacieśnić bądź rozwijać współpracę - mogły to uczynić, nie czekając na innych. W Polsce takiego zdania było 72 proc. pytanych.

Akceptując unijną konstytucję, obywatele państw UE przyznają jednocześnie, że nie są zbyt dobrze poinformowani w tej kwestii. Zaledwie ok. 30 proc. wszystkich respondentów, o 5 punktów procentowych więcej niż w styczniu br., zadeklarowało, że czują się dobrze poinformowani o unijnej konstytucji. Między poszczególnymi krajami występują istotne różnice: zaledwie 11 proc. Finów uważa, że ma wystarczające informacje o unijnej konstytucji, ale już 32 proc. Polaków, 38 proc. Belgów, Irlandczyków i Słoweńców oraz 43 proc. mieszkańców Luksemburga.

Sondaż przeprowadził instytut EOS-Gallup w 25 krajach UE od 21 czerwca do 3 lipca br., czyli już po zaakceptowaniu treści unijnej konstytucji przez przywódców państw UE 18 czerwca w Brukseli. Liczba ankietowanych w każdym państwie wynosiła około 1000 osób.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę