A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

UE obawia się konkurencji polskich firm

24 maja 2004

Zachodni przedsiębiorcy obawiają się, że bardziej przedsiębiorczy polscy konkurenci zajmą ich rynki. Polskie firmy są szczególnie konkurencyjne w sektorach opartych na innowacyjności i w usługach - uważa prezes Europejskiej Unii Małych i Średnich Przedsiębiorstw Jerzy Samborski.

Samborski uczestniczył w piątek w seminarium "Duch przedsiębiorczości nowych krajów członkowskich szansą dla nich samych i dla UE". W społeczeństwach Unii Europejskiej poziom przedsiębiorczości, rozumianej przede wszystkim jako cechy osobowości, jako umiejętność i odwaga podejmowania ryzyka, jest na zatrważająco niskim poziomie –  powiedział PAP Samborski.

Według niego, Polacy już od dawna udowadniali, że w porównaniu ze społeczeństwami zachodnimi są bardzo przedsiębiorczy i mają umiejętności organizacyjne. Jako przykład podał handel w krajach sąsiednich podczas stanu wojennego, co było wówczas powszechnie krytykowane.

Unijni przedsiębiorcy boją się, że dysponując wsparciem finansowym i strukturalnym UE, swoją przedsiębiorczość możemy wykorzystać w ten sposób, że zajmiemy im rynki –  powiedział  Naszą szansą jest dziś eksport myśli technicznej, innowacyjności oraz wykształcenie. Możemy wiele zaoferować również w usługach, w ekologii i ochronie środowiska –  dodał.

Zaznaczył, że rodzime małe i średnie firmy mogą konkurować również w branżach tradycyjnych, jak meblarska, odzieżowa oraz produkcja żywności. Wiele firm zdobyło certyfikaty jakości ISO. Możemy także konkurować w typowych rzemiosłach jak np. ceramika. Przyznał również, że zachodnie społeczeństwa obawiają się konkurencji na unijnym rynku pracy. Boją się, że Polacy będą masowo wyjeżdżać i zabiorą im miejsca pracy wszędzie "tam, gdzie jest okazja". Samborski ocenia, że obecnie w krajach UE panuje nie najlepszy klimat dla rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości. Przypomniał, że przyjęta przez UE w 2000 r. Strategia Lizbońska ma na celu uczynienie do 2010 roku unijnej gospodarki najbardziej konkurencyjną na świecie, głównie poprzez rozwój sektora małych i średnich firm.

Według niego, przystąpienie Polski do UE jest szansą na zreformowanie w tym duchu również polskiej gospodarki. Konieczne jest przede wszystkim uproszczenie prawa.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę