CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

UE rozpoczęła prace pod irlandzkim przewodnictwem

6 stycznia 2004

Unia Europejska ruszyła wczoraj do pracy pod nowym, irlandzkim przewodnictwem. Ostatnie pół roku Piętnastki pod przewodnictwem Włoch zapisało się w pamięci między innymi dzięki licznym dyplomatycznym gafom premiera Silvio Berlusconiego, a także fiasku unijnego szczytu w Brukseli.

Irlandia objęła przewodnictwo 1 stycznia, ale tak na prawdę dopiero dziś zabiera się do pracy. Pierwszy dzień irlandzkiego przewodniczenia zaczął się od kontrowersji i polemiki.

Premier Irlandii przeciwstawił się przewodniczącemu Komisji Europejskiej Romano Prodiemu, który grozi Europą „dwóch prędkości”, jeżeli do końca tego roku nie dojdzie do porozumienia w sprawie europejskiej konstytucji. Powiedział, że to pomysł niekorzystny dla wszystkich a Europa powinna się jednoczyć a nie dzielić.

To właśnie włączenie do prac Unii 10 nowych członków, będzie głównym wyzwaniem irlandzkiego przewodnictwa. Czy 1 maja obejdzie się bez problemów i czy będziemy tylko świętować a nie dojdzie do oszustów, spekulacji i nieuczciwych prób wykorzystania momentu otwarcia granic – to w dużej mierze będzie zależało od umiejętności koordynacji Irlandczyków.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę