aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE wprowadza system identyfikacji owiec i kóz

18 grudnia 2003

Unia Europejska wprowadzi stopniowo w latach 2005-2008 system identyfikacji kóz i owiec, oparty na podwójnych kolczykach i centralnym rejestrze komputerowym - postanowili w środę unijni ministrowie rolnictwa.

Z obecną liczbą owiec i kóz Polska może uniknąć kosztów systemu identyfikacji elektronicznej, gdyż w krajach o pogłowiu obu gatunków nie przekraczającym łącznie 600 tysięcy obejmie on obowiązkowo tylko zwierzęta przeznaczone na eksport.

W Polsce jest w tej chwili około 370 tysięcy owiec i 170 tysięcy kóz, czyli razem 540 tysięcy. Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak zapewnił, że tak czy inaczej w Polsce nie będzie z tym problemu, gdyż "my się i tak do tego przygotowywaliśmy".

Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, kolczykowanie (jeden z kolczyków może być zastąpiony elektronicznym chipem lub tatuażem) i centralną rejestrację rozpocznie się w połowie 2005 roku od nowo narodzonych owiec i kóz, przeznaczonych na handel z innymi państwami Unii.

Nowym systemem nie muszą być objęte zwierzęta hodowane ekstensywnie i nie przeznaczone na handel, a więc pozostające w gospodarstwie.

System dokładnej identyfikacji dotyczy w tej chwili przede wszystkim bydła. Obecne rejestry owiec i kóz zawierają tylko ogólne dane o stadach w poszczególnych gospodarstwach i o przemieszczaniu się całych stad. Nie zawierają natomiast szczegółowych informacji o pojedynczych zwierzętach.

Rozporządzenie wprowadzi w krajach o dużej produkcji owiec i kóz obowiązek nadania każdemu zwierzęciu numeru identyfikacyjnego i umieszczenia w rejestrze informacji o jego płci, rasie i genotypie, o narodzinach i śmierci, podróżach.

"Kryzys wywołany pryszczycą uwypuklił pilną potrzebę ustanowienia systemów pozwalających zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób. System kolczykowania wprowadzany tym rozporządzeniem umożliwi szybkie ustalenie, skąd pochodzą zwierzęta i gdzie przebywały, pozwalając prześledzić ruch zakażonych zwierząt" - powiedział komisarz ds. ochrony zdrowia i konsumentów David Byrne.

"Dołożono wszelkich starań, żeby praktyczne skutki tego rozporządzenia nie stały się ciężarem dla rolników" - zapewnił unijny komisarz.

Według danych Komisji Europejskiej, pogłowie owiec i kóz w krajach Unii Europejskiej sięga obecnie 175 mln. Co roku zabija się 70 mln jagniąt. We wszystkich państwach przystępujących do Unii w 2004 roku z wyjątkiem Węgier pogłowie nie przekracza 600 tysięcy sztuk.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę