aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE wprowadza znakowanie żywności modyfikowanej genetycznie

3 lipca 2003

Parlament Europejski uchwalił w środę dwie regulacje, aby zastąpić dotychczasowy zakaz importu i sprzedaży żywności modyfikowanej genetycznie (ŻMG) przepisami, które dopuszczą ją na rynek unijny, jeśli będzie wyraźnie oznaczona i kontrolowana.

Nowe przepisy mają być ustępstwem wobec Stanów Zjednoczonych, które domagają się od Światowej Organizacji Handlu, aby nałożyła na Europę ogromne kary za blokowanie importu amerykańskiej ŻMG. 
 
Jednak nie wiadomo, czy kompromis zaproponowany przez UE wystarczy, by odwieść Amerykanów od wycofania skargi. Anonimowy przedstawiciel administracji USA powiedział Reuterowi, że nowe przepisy unijne – które wymagają jeszcze zatwierdzenia przez rządy państw członkowskich UE – są "trudne i kosztowne dla dostawców (żywności), a dezorientujące dla konsumentów". 
 
Farmerzy amerykańscy skarżą się, że zamknięcie rynku UE dla ŻMG naraża ich na straty w wysokości 300 milionów dolarów rocznie z powodu niezrealizowanego eksportu, głównie kukurydzy. 
 
Grupa krajów przeciwnych ŻMG, w tym Francja, oświadczyła tymczasem, że moratorium na import takiej żywności pozostanie w mocy dopóki nowe przepisy, kontrolujące jej wędrówkę "od farmy do widelca", nie wejdą w życie. 
 
Żywność zmieniona genetycznie musi być specjalnie oznaczona, tak by konsumenci, decydując się na nią, wiedzieli co kupują. Bez oznakowania będzie można sprzedawać tylko takie artykuły, w których przypadkowe domieszki ŻMG nie przekraczają 0,9 proc. 
 
Zgodnie z nowymi przepisami kraje UE mogą domagać się podjęcia "odpowiednich środków" w celu zapewnienia, aby rośliny zmodyfikowane genetycznie (transgeniczne) uprawiane na jakimś obszarze nie zapylały się krzyżowo z odmianami tradycyjnymi. 
 
Przedstawiciele farmerów sądzą, że doprowadzi to do stosunkowo niewielkich zmian w istniejących przepisach, na przykład do określenia minimalnej odległości między uprawami organicznymi i zmodyfikowanymi. Jednak przeciwnicy ŻMG mówią, że kraje niechętne tej nowości, jak Austria, mogą utworzyć wielkie strefy "wolne od upraw transgenicznych". 
 
Organizacje takie jak Przyjaciele Ziemi obawiają się, że rośliny zmienione genetycznie i uodpornione tą drogą na szkodniki mogą krzyżować się ze swymi dzikimi kuzynkami i wyrodzić się w superchwasty, których nie da się zwalczyć. 
 
USA złożyły skargę na UE w Światowej Organizacji Handlu razem z innymi eksporterami ŻMG, Argentyną i Kanadą. Sprawa ta jest jednym z najważniejszych transatlantyckich sporów handlowych. 
 
UE odmówiła zgody na dopuszczenie na swe terytorium nowych genetycznie modyfikowanych rodzajów upraw czy produktów żywnościowych w 1998 roku, kiedy w związku z chorobą szalonych krów pojawiły się obawy, czy produkty takie są bezpieczne.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę