a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Unia będzie musiała przyspieszyć reformę rynku cukru

13 września 2004

Zła wiadomość dla producentów cukru i plantatorów buraka cukrowego: Unia Europejska będzie musiała prawdopodobnie przyspieszyć reformę rynku cukru.

Tymczasem data wyznaczona na połowę 2005 r. jest od dawna dla polskiej branży cukrowniczej nie do przyjęcia. Konflikt pomiędzy Brukselą a Światową Organizacją Handlu trwa od dawna. WTO zarzuca Unii Europejskiej nadmierne dotowanie produkcji cukru i ograniczanie importu kryształków z trzciny cukrowej.

Pod wpływem nacisków organizacji, Komisja Europejska zdecydowała się zreformować unijny rynek cukru. W lipcu br. zaproponowała m.in. redukcję limitów produkcyjnych z 17,4 mln ton do 14,6 mln ton oraz ograniczenie dotowanego eksportu z 2,4 mln ton do 0,4 mln ton. Reforma miałaby wejść w życie 1 lipca 2005 r. Unia łamie prawo.

Tymczasem WTO orzekła niedawno (odnosząc się do skargi Brazylii, Australii i Tajlandii), że Wspólnota łamała prawo handlując cukrem. Po pierwsze, wyeksportowała za dużo dotowanych kryształków (dopłacając do cukru C, który nie podlega dotowaniu).

Po drugie, kraje UE kupowały tani cukier w krajach Afryki, Karaibów i Pacyfiku, aby potem sprzedać go za granicą. Nieoficjalnie mówi się, że werdykt WTO może spowodować przyspieszenie wprowadzenia reformy unijnego rynku cukru.

Trudno dziś z pewnością stwierdzić, że tak się stanie. Należy spodziewać się jednak, że połowa przyszłego roku może okazać się terminem realnym - uważa Łukasz Chmielewski z Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa.

Jak wcześniej informowaliśmy, 1 lipiec 2005 r. jest nie do przyjęcia przez polską branżę cukrowniczą. Zarówno producenci cukru, jak i plantatorzy odrzucają datę i założenia reformy (rolników nie zadowalają nawet 60-procentowe rekompensaty).

Potrzebujemy czasu i środków, aby się przystosować! - podkreślają, dodając, że kraje "starej" Unii miały blisko 40 lat na korzystanie z dobrodziejstw dotychczasowych regulacji. Polska negocjuje Póki co, trwają negocjacje w Brukseli. Swoje argumenty prezentuje także strona polska.

Zmiany nie dotyczą tylko producentów cukru i plantatorów. Bierzemy pod uwagę także przetwórców i konsumentów, dla których zapowiadana obniżka cen cukru jest korzystna - podkreśla Waldemar Guba, dyrektor Departamentu Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych w ministerstwie rolnictwa.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę