A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Unia dla najbiedniejszych

31 stycznia 2003

Polska ma zagwarantowany dostęp do unijnych funduszy strukturalnych po 2007 roku w nowym okresie budżetowym. Są one wypłacane regionom o produkcie krajowym brutto (PKB) na mieszkańca nie przewyższającym 75%. średniej unijnej.

Decyzje o wielkości funduszy i ich podziale między kraje i regiony zapadną w 2006 roku na podstawie średniej wysokości PKB na mieszkańca z lat 2001 – 2003. W czwartek Komisja Europejska opublikowała ostatnie dostępne, porównywalne dane z 2000 roku.

Z unijnego raportu o polityce regionalnej UE, opublikowanego w czwartek w Brukseli, wynika, że nawet najbogatszemu polskiemu regionowi, województwu mazowieckiemu, sporo brakuje do osiągnięcia poziomu 75% średniego dochodu w poszerzonej Unii Europejskiej. Jest to szósty najbogatszy region spośród przystępujących do Unii w 2004 roku, ale i tak prawie dwa razy biedniejszy od najbogatszej z nich Pragi (133% średniej dla poszerzonej Unii). Polscy dyplomaci komentują, że sama Warszawa też miałaby lepszy wskaźnik.

Wśród 10 najuboższych regionów, przystępujących do Unii, siedem leży w Polsce. Najbiedniejszy to Lubelskie z dochodem 29,4% średniej w poszerzonej Unii i 27% obecnej. Niewiele bogatsze są Podkarpacie, województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie. Szóste miejsce na liście najuboższych nowych regionów poszerzonej Unii zajmuje Łotwa (34% średniej), a kolejne miejsca dwa regiony Węgier oraz Opolskie i Łódzkie.

W 2007 roku prawo do unijnego wsparcia może stracić 18 regionów obecnej Piętnastki, w tym część dawnej NRD, belgijski Hainaut, brytyjski region Liverpoolu, portugalska wyspa Madera, hiszpańska Murcja i Asturia, a także dwie hiszpańskie enklawy w Maroku – Ceuta i Melilla. Regiony te i rządy krajów, w których są położone, domagają się stopniowej redukcji zamiast gwałtownego odcięcia pomocy, grożącego im w 2007 roku.

Prezentując raport w czwartek w Brukseli, komisarz ds. polityki regionalnej Michel Barnier wezwał do zwiększenia funduszy strukturalnych i tzw. funduszu spójności, który przysługuje państwom członkowskim o PKB na mieszkańca poniżej 90% średniej unijnej. Według niego, Unia musi od 2007 roku przeznaczać na ten cel przynajmniej 0,45% swojego PKB zamiast dotychczasowych 0,40%. 

Raport Komisji Europejskiej zwraca też uwagę na ogólnie wyższy wzrost bezrobocia w nowych państwach członkowskich. Wśród regionów z najwyższym bezrobociem w poszerzonej Unii znajda się województwa dolnośląskie (24,1% ludności czynnej zawodowo), lubuskie (23,6) i warmińsko-mazurskie (22,3).

Komisja przypomniała, że w budżecie unijnym na lata 2004-2006 dla nowych państw członkowskich zarezerwowano łącznie 21,7 mld euro funduszy strukturalnych i spójności, w tym około 11 mld dla Polski. Jedna trzecia przypadnie na fundusz spójności, z którego można współfinansować wielkie projekty infrastrukturalne (autostrady, oczyszczalnie ścieków itp.). Jeśli postulat Barniera zostałby spełniony, Polsce powinno przysługiwać w następnym okresie budżetowym znacznie więcej środków niż w pierwszych trzech latach członkostwa, ale ich wykorzystanie będzie zależało od jakości zgłoszonych projektów.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę