aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Unia niezupełnie bez granic

11 lutego 2004

Gdy 1 maja br. znikną granice celne wewnątrz Unii Europejskiej, prawdopodobnie znikną kontrole bagażu podróżnego na wewnętrznych granicach UE. Ale swoboda przewozu nie będzie zupełna -pewne limity nałożą na podróżnego przepisy o VAT.

Ograniczenia przewozu pewnych towarów przez podróżnych w ramach Unii Europejskiej przewidziano w projekcie nowej ustawy o podatku od towarów i usług. Co do zasady, każdy przewóz towarów przez wewnętrzne granice Unii powoduje obowiązek w VAT, gdyż będzie to tzw. dostawa wewnątrzwspólnotowa. Wprawdzie nie będzie podlegać cłu, ale spowoduje obowiązek naliczenia VAT według stawki jak dla kraju, do którego się przywozi towary.

Nowa ustawa wprowadzi zwolnienie z tego obowiązku dla bagażu podróżnego, jeśli jego wartość nie przekroczy 175 euro, a rodzaj towarów przewożonych w bagażu nie będzie wskazywał na przeznaczenie handlowe. Bez podatku będzie można przywieźć 1 litr mocnego alkoholu i 2 litry wina (projektowana ustawa w ogóle nie wspomina o piwie). Zwolnieniu od VAT będzie podlegał też przywóz do 200 sztuk papierosów, 50 sztuk cygar, 50 ml perfum, 0,25 ml wód toaletowych, 500 g kawy i 100 g herbaty. Identyczne wielkości mają obowiązywać dla przywozu tych towarów spoza UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę