aaa_TSW_2023
CTR_2023

Unijna konstytucja fundamentalna dla Europy

26 kwietnia 2005

Konstytucja UE jest sprawą fundamentalną dla Europy i potrzebujemy tej konstytucji - powiedział w poniedziałek w Strasburgu na konferencji prasowej szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Rene van der Linden.

Według niego, Unia Europejska nie powinna ograniczać się tylko do bycia strefą euro.

Zdaniem van der Lindena, istotnym wydarzeniem dla Europy będzie zbliżające się (29 maja-PAP) referendum w sprawie unijnej konstytucji we Francji. Brak poparcia dla konstytucji - uważa van der Linden - może skomplikować negocjacje nad budżetem Unii. W ocenie przewodniczącego, może to być sytuacja niepokojąca z punktu widzenie nowych krajów członkowskich (także Polski), bo one nie tylko potrzebują, ale teraz także "mają prawo" do większych środków strukturalnych.

Debata nad unijną konstytucją jest jednym z głównych tematów rozpoczętej w poniedziałek wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Podczas 5-dniowego posiedzenia Zgromadzenia ma zająć się też kwestią wolności prasy i pracy dziennikarzy w rejonach konfliktów oraz kontrowersyjnym i trudnym problemem eutanazji.

Rada Europy istnieje od 1949 roku i jest najstarszą organizacją międzyrządowa w Europie. Obecnie zrzesza 46 państw, w tym 21 państw z Europy Środkowowschodniej. Jest organizacją odrębną od Unii Europejskiej.

Sprawą, która budzi zainteresowanie wśród dziennikarzy w Strasburgu jest także III szczyt Rady Europy, który odbędzie się 16-17 maja w Warszawie. Spodziewany jest przyjazd szefów państw i rządów z ponad 40 państw. Poprzednie spotkania tego typu odbyły w 1993 roku w Wiedniu i w 1997 roku w Strasburgu.

Na czwartek zapowiedziane jest spotkanie w Strasburgu zagranicznych mediów z polskim ministrem spraw zagranicznych Adamem Danielem Rotfeldem.

Rotfeld jest przewodniczącym Komitetu Ministrów Rady Europy. Polska sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w tej organizacji.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę