Unijne dopłaty do Gwiazdki

12 października 2004

Lubuscy rolnicy mogą spać spokojnie - uważa minister rolnictwa Wojciech Olejniczak. Do końca roku powinni bowiem dostać unijne dopłaty bezpośrednie.

W Lubuskiem wnioski o dopłaty złożyło ok. 20 tys. rolników. Z budżetu Unii Europejskiej do ich kieszeni powinno trafić ponad 210 mln zł. Do każdego ha ziemi rolnej przysługuje dopłata średnio w wysokości 504 zł. - Skontrolowaliśmy 1400 gospodarstw. Według naszych wyliczeń 95 proc. rolników nie popełniło błędów przy wypełnianiu wniosków - mówi Jarosław Gniazdowski, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zielonej Górze.

Wczoraj minister rolnictwa na spotkani z szefami agencji rolnych, samorządowcami i rolnikami obiecał, że dopłaty powinni zostać wypłacone do końca roku. Mają się one rozpocząć 18 października.

O dopłaty upominają się także lubuscy plantatorzy choinek. Jak skarżyli się na spotkaniu z ministrem, płacą przecież podatek rolny. Okazuje się jednak, że nie doczekają się. - Unia nie przewiduje dopłat, uznając, że to nie jest produkcja rolnicza, tylko leśna - tłumaczył minister Wojciech Olejniczak. Zapowiedział, że polski rząd będzie starał się natomiast wynegocjować dopłaty dla producentów wierzby energetycznej.

Na dobre wieści ministra czekali też lubuscy winiarze. - Jest podpisana przez prezydenta ustawa winiarska, lecz nadal, zamiast sprzedawać wino, co najwyżej możemy rozdawać je znajomym. Wciąż nie ma odpowiednich rozporządzeń. A beczki są pełne i czekają na rozlanie - mówił Krzysztof Koziarski ze związku Plantatorów Winnej Latorośli. Uchwalone prawo zezwala właścicielom winnic na obrót domową produkcją win.

Minister tłumaczył zwłokę oporem urzędników państwowych. - Najważniejsze, że prawo jest tak skonstruowane, że nie będą mieć tu nic do powiedzenia - odpowiadał Olejniczak i apelował o cierpliwość.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę