aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ustalono składy komisji wyborczych

27 maja 2003

Państwowa Komisja Wyborcza powołała już członków wszystkich komisji obwodowych do spraw referendów. W wielu przypadkach skład komisji trzeba było wyłaniać w drodze losowania.

Ekspert Krajowego Biura Wyborczego Miłosz Wilkanowicz poinformował, że PKW powołała 24 992 komisji wyborczych w całym kraju. 1437 z nich stanowią komisję w szpitalach, zakładach karnych, aresztach śledczych, domach opieki społecznej i akademikach.

Komisja składa się z 7 do 10 osób wskazanych przez podmioty uprawnione do udziału w kampanii referendalnej, a PKW wydała takie uprawnienia aż 100 podmiotom –  powiedział Wilkanowicz.

Każdy z tych podmiotów może zgłosić jedną osobę, więc –  jak wyjaśnił Wilkanowicz –  tam, gdzie było więcej kandydatów niż może liczyć komisja, jej członków wybierano drogą publicznego losowania. 

Jedenastą osobę wskazywał wójt, burmistrz lub prezydent spośród pracowników samorządu lub gminnych jednostek organizacyjnych – dodał Wilkanowicz.

Teraz, według niego, rozpoczynają się szkolenia komisji. – PKW wydała wytyczne w sprawie trybu prac komisji, które mówią o czynnościach wstępnych i o sposobie przeprowadzania głosowania, a także szczegółowo omawiają, jak ma być zakończony pierwszy dzień głosowania –  wyjaśnił.

Wytyczne określają także środki zabezpieczające, jakie podjęła PKW, tzn. opieczętowanie niewydanych kart oraz urn z głosami.

Osoby, które chcą wziąć udział w referendum, ale w trakcie jego trwania będą przebywać poza miejsce stałego zameldowania, mogą to zrobić na dwa sposoby.

Do 5 czerwca można zaopatrzyć się w zaświadczenie uprawniające do głosowania wydawane w urzędzie gminy, gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały – poinformował Wilkanowicz.

Innym, prostszym jego zdaniem rozwiązaniem, jest złożenie wniosku do urzędu gminy w miejscu pobytu czasowego o dopisanie do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum. "To można zrobić jednak tylko do 29 maja" –  zaapelował Wilkanowicz.

Ten przepis dotyczy także osób nigdzie niezameldowanych lub nigdzie niezamieszkałych –  dodał.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę