Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

W Brukseli odbędzie się demonstracja plantatorów tytoniu

15 listopada 2008

W przyszłym tygodniu w Brukseli odbędzie się demonstracja plantatorów tytoniu, którzy protestują przeciwko zniesieniu unijnych dopłat do produkcji. Wszystko wskazuje na to, że odbywające się w tym czasie posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa przychyli się do postulatów rolników i odrzuci propozycje Komisji Europejskiej.

Na zaplanowane na najbliższą środę spotkanie unijnych ministrów rolnictwa zamierzają przybyć nie tylko politycy, ale także plantatorzy z wielu unijnych krajów. Powodem demonstracji są plany Komisji Europejskiej, która chce od 2010 roku zlikwidować dopłaty do produkcji tytoniu.

Determinacja rolników może jednak przynieść efekty. Już mówi się, że Bruksela będzie musiał ustąpić. Koalicja państw sprzeciwiających się zmianom jest zbyt duża.

Julian Kwiatkowski – KZPT: mamy już mniejszość blokującą a więc 6 krajów podpisało się za tym, że będzie głosowało za tym, co związki wnoszą.

Koalicji państw przeciwnych reformie unijnego rynku tytoniu przewodzą Włosi. O utrzymanie upraw będzie walczyła także Polska.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: chcemy wspierać działania naszych plantatorów jest to sektor również ważny dla Polski, sektor dzięki któremu funkcjonuje ponad 16 tysięcy gospodarstw i głównie tych rolniczych.

Decyzja o zaprzestaniu dotowania upraw tytoniu w 2010 roku zapadła jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Obecnie polscy rolnicy otrzymują 2,4 euro dotacji do kilograma tytoniu. Bez dopłat uprawa stanie się nieopłacalna.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę