Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

W Bundestagu mówią o rozszerzeniu

20 grudnia 2002

W czwartek, w Bundestagu kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder mówił o wielkim znaczeniu szczytu w Kopenhadze dla przyszłości polsko – niemieckiej współpracy. Kanclerz oświadczył, że Polska w wyniku decyzji o poszerzeniu Unii Europejskiej przekształciła się z sąsiada w rzeczywistego partnera Niemiec.

Gerhard Schroeder zaznaczył aprobatę Bundestagu dla członkostwa Polski w UE, podkreślił również, że jego zdaniem premier Leszek Miller  miał decydujący udział w historycznym sukcesie w Kopenhadze. W przerywanym oklaskami wystąpieniu Schroeder uznał decyzję o poszerzeniu Unii zwieńczeniem wysiłków poprzednich kanclerzy, przede wszystkim Willy Brandta i Helmuta Kohla. 

Schroeder bardzo pozytywnie ocenia końcowe postanowienia negocjacyjne. Uważa on, że kompromis, jaki został osiągnięty w Kopenhadze, stwarza korzystną równowagę pomiędzy finansowymi możliwościami Piętnastki, politycznymi wymogami oraz oczekiwaniami kandydatów. Przypomniał również ile kosztowało Unię przyjęcie dziesięciu krajów – 40,9 mld euro, czyli o 1,7 mld euro mniej niż przewidywały ustalenia z Berlina w 1999 r. Szef niemieckiego rządu podkreślił, że poszerzenie Unii na wschód stwarza wielką szansę dla Niemiec – przede wszystkim dla niemieckiej gospodarki i rynku pracy. Poszerzenie odpowiada własnym, narodowym interesom Niemiec (Obroty handlowe Niemiec z krajami Europy Środkowej i Wschodniej są już obecnie wyższe niż obroty handlowe z USA).

Historyczny wymiar poszerzenia podkreśliła też przewodnicząca CDU – Angela Merkel. Podczas debaty nad oświadczeniem rządu nazwała ona decyzję o poszerzeniu kamieniem milowym, ale także po prostu logicznym następstwem przemian społecznych i politycznych z lat 1989/90. Angela Merkel zaapelowała do unijnych polityków, aby traktowali kraje wstępujące do Unii jako jej wzbogacenie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę