FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

W sprawie moralności

20 marca 2003

Sejmowe komisje ds. europejskich i kultury przyjęły w środę projekt uchwały Sejmu w sprawie suwerenności polskiego prawodawstwa w dziedzinie moralności i kultury.

Kilka miesięcy temu Episkopat Polski zwrócił się do rządu o dołączenie do traktatu akcesyjnego z Unią Europejską deklaracji, która zapewniłaby nadrzędność prawa polskiego w sprawach ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci (chodzi o zakaz aborcji) i praw rodziny rozumianej jako związek kobiety i mężczyzny (chodzi o nieuznawanie związków homoseksualnych).

Na początku tego roku rząd przygotował deklarację, która głosi, że żadne traktaty Unii Europejskiej nie przeszkadzają RP w regulowaniu spraw o znaczeniu moralnym oraz odnoszących się do ochrony życia ludzkiego. Episkopat uznał, że deklaracja jest zbyt ogólnikowa i zażądał jej uszczegółowienia jeszcze przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. Zdaniem ekspertów jest to już niemożliwe, bo termin na uzgadnianie dokumentów dołączanych do traktatu minął dwa tygodnie temu. Posłowie zgłosili więc dwa warianty projektu uchwały, która nie będzie miała mocy prawnomiędzynarodowej, ale będzie deklaracją woli Sejmu

W środę większość opowiedziała się za projektem popieranym przez SLD, który niewiele różni się od deklaracji rządowej. Z kolei posłowie PiS forsowali drugi wariant uchwały, która mówi wprost o "nienaruszalności" polskiego prawodawstwa w dziedzinie moralności i kultury, a także o ochronie życia dzieci poczętych. Teraz Sejm rozpatrzy projekt SLD, a nad wariantem PiS posłowie będą głosować jako na wnioskiem mniejszości.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę