W Unii trudniej o pracę?

7 czerwca 2005

Maleją szanse na szybkie otwarcie rynków pracy dla Polaków w innych niż Wielka Brytania, Szwecja i Irlandia krajach Europy Zachodniej - pisze "Rzeczpospolita". To skutek odrzucenia przez Francuzów i Holendrów unijnej konstytucji.

Głosowanie skończyło się klęską w dużej mierze z powodu strachu przed zalewem pracowników z nowych krajów Unii. Komisarz ds. zatrudnienia Unii Vladimir Spidla na konferencji w Brukseli 14 czerwca będzie przekonywał, że otwarcie rynków pracy pozwoli zdynamizować europejską gospodarkę.

Chociaż od maja zeszłego roku do Wielkiej Brytanii przybyło 160 tys. pracowników z nowych krajów UE, to nie zabrali oni pracy Brytyjczykom, lecz zajęli istniejące wakaty - informuje "Rzeczpospolita".

Czy uda mu się przekonać wszystkich? "Zniesienie ograniczeń w tym terminie nie wchodzi w grę. Ludzie uważają, że polscy pracownicy działają nie fair, bo nie przestrzegają holenderskich norm socjalnych i godzą się na niższe zarobki" tłumaczy gazecie Lousewies van der Laan, wiceprzewodnicząca Partii D66, wchodzącej w skład koalicji rządowej w Hadze.

Musimy poczekać, aż opadną emocje towarzyszące referendom - uważa Janusz Grzyb, wicedyrektor Departamentu Europejskich Spraw Gospodarczych w Ministerstwie Gospodarki i Pracy. "Raporty nie potwierdzają informacji, które politycy wykorzystywali w kampaniach przedreferendalnych, nie ma np. masowego exodusu polskich hydraulików do Francji. Polacy zatrudnieni w krajach starej Unii nikomu nie zabierają etatów. Wykonują zajęcia, których z różnych powodów nie chcą podjąć się miejscowi pracownicy" - przekonuje na łamach "Rzeczpospolitej".


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę