W woj. pomorskim o polityce rybackiej

29 kwietnia 2003

W ramach kampanii informacyjnej przed referendum akcesyjnym minister nauki Michał Kleiber, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Pilarczyk oraz podsekretarze stanu: w Ministerstwie Finansów Piotr Sawicki, Ministerstwie Kultury Rafał Skąpski, Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu Adam Giersz i w Ministerstwie Zdrowia Maciej Tokarczyk – przebywali 28 kwietnia w województwie pomorskim. 

Spotkania przedstawicieli resortów z mieszkańcami województwa pomorskiego i przedstawicielami mediów służyły przekazaniu jak największej ilości informacji na temat akcesji Polski do UE oraz rozwianiu ewentualnych obaw społecznych związanych z referendum. Wiceminister rolnictwa podkreślił, że w obecnej chwili priorytetowym zadaniem jest dostarczenie polskiemu społeczeństwu informacji na temat warunków naszego członkostwa w UE. Jerzy Pilarczyk mówił również o wspólnej polityce rybackiej w ramach Unii. 

Zapewniał, że przyjęcie wspólnych reguł nie stanowi zagrożenia dla polskich rybaków. Od pierwszego dnia członkostwa Polski w Unii będzie obowiązywał sektorowy program operacyjny, w ramach którego zostanie przeznaczonych 331 milionów euro na restrukturyzację, poprawę kondycji naszego rybołówstwa, przetwórstwa i całej infrastruktury portowej. Minister Pilarczyk przypomniał również, że negocjacje z Unią nie spowodowały zmniejszenia proporcji udziałów w odłowach, czego obawiali się mieszkańcy regionu.

Jerzy Pilarczyk oraz Piotr Sawicki odbyli spotkania z przedstawicielami środowisk lokalnych, a także grup zawodowych w Ustce i Łebie, gdzie informowali o warunkach integracji Polski z Unią Europejską oraz o perspektywach polskiego członkostwa w rodzinie dwudziestu pięciu państw. Rozmawiali również o szansach i kosztach naszego członkostwa. Minister Pilarczyk mówił m.in. o wspólnej polityce rybackiej w Unii.

Podstawową zasadą wspólnej polityki Unii Europejskiej jest wzajemny dostęp do stref ekonomicznych. Morze terytorialne będzie służyć wyłącznie rybakom danego kraju. Dwunastomilowa strefa jest tylko i wyłącznie do dyspozycji polskich rybaków. Natomiast strefy ekonomiczne są do dyspozycji wszystkich członków UE – powiedział.

Jerzy Pilarczyk podkreślił, że restrukturyzacji rolnictwa i rybołówstwa nie będziemy w stanie szybko i bezpiecznie przeprowadzić bez środków unijnych. 

Minister Sawicki informował m.in.: o procesie dostosowawczym i o programie naprawy finansów publicznych. Mówił również o konsekwencjach, jakie Polska może ponieść, gdy nie zostanie członkiem Unii:  przede wszystkim będzie to szansa dla pozostałych państw kandydujących, ponieważ Polska absorbuje połowę pieniędzy, które w Zjednoczonej Europie będą kierowane na rozszerzenie. Należy również zdawać sobie sprawę, że skończy się pomoc dla Polski z Unii Europejskiej, zacznie się ochrona swojego obszaru, zostaną nałożone cła – mówił Piotr Sawicki.

W czasie spotkań obywatelskich w Ustce i Łebie mieszkańcy zadawali liczne pytania dotyczące sytuacji rybaków w Polsce oraz mówili o problemach swojego regionu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę