Warszawscy rolnicy wyruszają po dopłaty

24 lutego 2004

Wszyscy ci, którzy mieszkają w Warszawie, a mają ziemię rolniczą, żeby dostać w tym roku dopłaty, muszą już teraz złożyć wnioski o rejestrację w miejscu, gdzie leży działka.

Rejestracja to pierwszy krok do uzyskania dopłat bezpośrednich. Na razie wnioski złożyło już ok. 80 tysięcy rolników. A uprawnionych jest ponad 1,8 miliona gospodarzy. - Nie warto czekać na ostatnią chwilę - ostrzega prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Pomajda. Dokument zawiera podstawowe informacje - imię, nazwisko, adres działki. - Trzeba też podać aktualny numer konta. Bez tego niemożliwe będą wypłaty - mówi Pomajda.

Na razie swój numer dostała tylko jedna czwarta zarejestrowanych rolników, a bez niego nie można złożyć wniosku o dopłatę. A te będzie można już składać od 15 kwietnia. Pierwsze wypłaty z UE zaczną się w grudniu. Czy na czas ruszy system ewidencji IACS, co jest warunkiem, żebyśmy dostali pieniądze z Unii Europejskiej? - Jestem pewny, że dopłaty będą na czas realizowane - obiecywał wczoraj Pomajda.

Na razie biura powiatowe korzystają z dwóch najważniejszych elementów systemu. Oprócz wniosków o rejestrację, testują też przyjmowanie wniosków o dopłaty. Ostateczny werdykt, czy wszystko działa sprawnie, wyda w ciągu najbliższych tygodni UE.

Najtrudniejsze miesiące dla Agencji i rolników dopiero jednak nadejdą. Ponad połowa gospodarzy nadal nie wie, jak wypełnić prawidłowo wnioski, a te są naprawdę skomplikowane. - Z naszych szkoleń skorzystało na razie 800 tysięcy osób. Najgorzej jest w tych rejonach kraju, gdzie gospodarstwa są bardzo rozdrobnione - tłumaczył prezes ARiMR.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę