aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Weksel za dotację

20 maja 2003

Umowę na dofinansowanie inwestycji z programu SAPARD Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży uzależnia od złożenia przez beneficjenta programu weksla in blanco, opiewającego na kwotę dotacji. Zdaniem starosty łomżyńskiego wymóg ten stanowi istotne utrudnienie dla samorządów.

Podpisaliśmy umowę na budowę drogi Szablak-Nowogród. Kwota dotacji ma wynieść ponad 600 tys. zł. Agencja zażyczyła sobie wystawienia weksla na taką sumę, który będzie zwrócony dopiero po pięciu latach – mówi starosta Wojciech Kubrak.

Według starosty tak długi okres obowiązywania zabezpieczenia spowoduje kłopoty budżetowe. Zgodnie z Ustawą o finansach publicznych na wystawiony weksel trzeba mieć rezerwę w budżecie, a to oznacza zamrożenie dużej kwoty na pięć lat. Powiat nie będzie też mógł zgłaszać kolejnych wniosków do programu SAPARD, ponieważ skutkiem byłoby zamrożenie kolejnych kwot i w efekcie niewydolność budżetu. Starosta zasygnalizował ten problem prezesowi agencji, parlamentarzystom i Ministerstwu Rolnictwa. Uważa, że okres zabezpieczenia powinien zostać skrócony do czasu rozliczenia inwestycji.

Dyrektor podlaskiego Oddziału ARiMR, Wojciech Dzierzgowski uważa, że po wystawieniu weksla samorząd nie musi tworzyć rezerwy budżetowej na jego pokrycie. Wystarczy, że zarząd powiatu będzie miał w danym roku możliwości zaciągania zobowiązań do wysokości wystawionego weksla bądź weksli. Innymi słowy, jeśli samorząd będzie chciał np. zaciągnąć kredyt, jego kwota będzie pomniejszona o wartość weksli.

Jest to utrudnienie dla samorządów – przyznał Dzierzgowski. Ale taki wymóg stawia strona unijna.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę