aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wiadomość

15 lipca 2008
Mariann Fischer Boel, komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju wsi, zaprzeczyła jakoby rolnicy mieli wdrażać w ich działalności przepisy Ramowej Dyrektywy Wodnej, by uzyskać dopłaty.

W ramach “health check” – przeglądu stanu zdrowia – Komisja Europejska zaproponowała wiele poprawek do zasad przyznawania dopłat. Poprawki dotyczą między innymi dopłat bezpośrednich i zasady współzależności(cross-compliance), zgodnie z którą rolnicy muszą spełniać wymagania dotyczące środowiska, bezpieczeństwa żywności i zdrowia zwierząt. Celem nowych regulacji miało być oszczędzanie wody, jako że rolnictwo to sektor wykorzystujący w Unii europejskiej 69% wody.

Jedna z poprawek zakłada rozszerzenie zasady współzależności, wprowadzając wymóg tworzenia „pasów bezpieczeństwa” między ziemią rolniczą a zbiornikami wodnymi a także uzyskania zgody na wykorzystywanie kanałów irygacyjnych.

Europejscy rolnicy obawiali się, że w ramach cross-compliance znajdzie się także Ramowa Dyrektywa Wodna. Jednak ze względu na to, iż nie została ona jeszcze wdrożona we wszystkich państwach członkowskich, Komisja Europejska zrezygnowała z tego pomysłu.

Pojawiają się jednak głosy, między innymi ze strony Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, że obecne przepisy powodują marnotrawstwo wody przez rolników, głównie poprzez dotowanie zużycia wody na cele rolnicze. Odpowiedzią na ten problem ma być modulacja, polegająca na ograniczaniu dopłat bezpośrednich wypłacanych gospodarstwom i przekazywaniu uzyskanych w ten sposób środków na działania dotyczące rozwoju obszarów wiejskich.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę