Wiadomość

16 lipca 2008
Komisja Europejska podjęła kroki, by zredukować dopłaty obszarowe dla Grecji o 10%. Powodem są istotne niedociągnięcia w narodowym systemie kontroli, głównie w greckim Systemie Identyfikacji Działek Rolnych (LPIS), opierającym się na przestarzałych i niewłaściwych danych. Tymczasem dobrze funkcjonujący LPIS to kluczowy element w zapewnieniu właściwego zarządzania i kontroli płatności obszarowych. Greckie władze zobowiązały się usprawnić system do jesieni 2008 roku, jednak przeprowadzona kontrola wykazała, że niewiele w tej sprawie zrobiono.

Wśród wątpliwości wobec greckiego LIPS jest zapisywanie w systemie działek, które w rzeczywistości nie spełniają wymagań, zdjęcia satelitarne, które nie obejmują całej powierzchni rolnej kraju i brak procedury szybkiej kontroli w przypadku niepełnych danych w systemie.

W przypadku poważnych i stałych braków w narodowych systemach kontroli, Komisja Europejska może wszcząć procedurę pozwalającą na zmniejszanie dopłat. Redukcja nie dotknie bezpośrednio rolników, oznacza jednak, że państwo członkowskie będzie musiało przeznaczyć na dopłaty więcej środków z krajowego budżetu.

Ostateczna decyzja podjęta zostanie po przeanalizowaniu odpowiedzi Grecji na komunikat wystosowany przez Komisję Europejską.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę