Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Wielkopolanie bawili się w Unii

27 maja 2003

Kilka tysięcy mieszkańców Wielkopolski może pochwalić się, że spędziło niedzielę w Unii. W jedynej w kraju miejscowości o tej nazwie, położonej niedaleko Strzałkowa w powiecie słupeckim, starostwo słupeckie zorganizowało wielki festyn europejski "Unia w Unii".

Mała, biedna popegeerowska wioska, w której na co dzień mieszka 13 rodzin, głównie emeryci i renciści, zmieniła się nie do poznania. Odwiedziło ją – ku zaskoczeniu, ale i radości, organizatorów –  tylu gości, że wszystkie drogi polne i dojazdowe do Unii zapchane były parkującymi autami, na długości kilku kilometrów.

Pieniądze na organizację festynu, promującego integrację Polski z Unią Europejską,  starostwo powiatowe w Słupcy otrzymało z programu PHARE 2001 "Teraz integracja" – poinformowała  kierownik wydziału strategii rozwoju i promocji w słupeckim starostwie, Henryka Mizerska.

Unię odwiedził m.in. wicepremier Marek Pol, zachęcając uczestników festynu do wzięcia udziału w czerwcowym referendum. Póki co, w prareferendum, które przeprowadzono w trakcie imprezy, wzięło udział 371 osób, z których 76 proc. opowiedziało się za wejściem do UE.

Powiatowi samorządowcy ze Słupcy i gminni ze Strzałkowa, mają nadzieję, że dzięki tej unijnej imprezie uda im się wypromować wioskę Unię, która jest bardzo ładnie położona i ma do zagospodarowania stary, XIX-wieczny pałacyk. Po remoncie można by zorganizować w nim jakiś ośrodek czy placówkę szkoleniową.

Festyn zorganizowano na terenie wokół tego pałacu, który – przysłonięty gdzieniegdzie wojskowymi siatkami maskującymi i przystrojony szerokimi szarfami w barwach Unii Europejskiej – prezentował się niezwykle efektownie.

Tymczasem, dzięki niedzielnej imprezie i swojej niepowtarzalnej nazwie, Unia już trochę zyskała, ponieważ powiat zmodernizował ponad pół kilometra prowadzącej do niej drogi, a gmina Strzałkowo założyła w wiosce oświetlenie. Starosta zapowiedział dodatkowe starania o pieniądze na budowę drogi z Unii w kierunku Graboszewa.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę