Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Wieś chce integracji z Unią

27 czerwca 2002

Z najnowszych badań opublikowanych przez Instytut Spraw Publicznych wynika, że na wsi rośnie liczba osób popierających nasze wejście do Unii Europejskiej. Rośnie także świadomość, rolnicy pytają o konkrety i mają świadomość zagrożeń.

Obecnie ponad 40 procent osób na wsi popiera wejście Polski do Unii, jedna czwarta - ma jednoznacznie niechętny stosunek do integracji. Raport pokazuje też, że 90 proc. rolników boi się upadku swoich gospodarstw, prawie tyle samo obawia się wykupu ziemi przez cudzoziemców i wzrostu trudności ze zbytem polskich produktów. Natomiast do najczęściej wymienianych korzyści z integracji należą: dostęp do nowoczesnych technologii, lepsza przyszłość dla dzieci i wzmocnienie pozycji Polski na rynkach międzynarodowych.    

Wyniki badań pozwoliły autorce raportu dr Barbarze Fedyszak-Radziejowskiej na sformułowanie kilku  kilku wniosków. Rolnicy wiedzą już, czym jest Unia Europejska i nie zadają ogólnych pytań. Teraz interesują ich konkrety i szczegóły. Oczekują też spotkań, broszur i punktów informacyjnych, gdzie mogliby wyjaśnić niejasności. Niestety brakuje specjalistów, którzy mogliby odpowiedzieć rolnikom na pytania dotyczące problemów integracyjnych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę