Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Wieś nie jest gotowa na przyjęcie dotacji

11 maja 2004

Jak optymistycznie zakładał kilka miesięcy temu resort rolnictwa Bruksela mogła oficjalnie zatwierdzić Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich już po 1 maja 2004 r. Jednak coraz pewniejsze jest, że polska wieś poczeka na fundusze strukturalne do lipca br.

Podstawą do wypłacenia funduszy strukturalnych dla wsi - prawie 3 mld euro w latach 2004-2006 - są: Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich i Sektorowy Program Operacyjny "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i obszarów wiejskich". Pierwszy z nich to przede wszystkim - niecierpliwie oczekiwane przez rolników w wieku przedemerytalnym - renty strukturalne.

Ostateczną wersję PROW rząd zatwierdził w marcu br. Obecnie resort rolnictwa pracuje nad rozporządzeniami, bez których PROW nie ruszy. Na razie obowiązują tylko przepisy dotyczące ONW, czyli dopłat do terenów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (rolnicy ubiegają się o te dotacje łącznie z dopłatami bezpośrednimi).

Równolegle do prac w kraju, trwa weryfikacja PROW-u w Brukseli. - Współpracujemy z Komisją Europejską i kolejne poprawki wprowadzone są do projektu - wyjaśnia Małgorzata Książyk, rzecznik resortu rolnictwa podkreślając, że są to zmiany niewielkie. Jak wyjaśnia Książyk, Bruksela ma czas na przyjęcie ostatecznej wersji PROW do końca czerwca br. Chociaż - jak jeszcze kilka miesięcy temu przypuszczali urzędnicy resortu - mogłaby to oficjalnie zrobić tuż po 1 maja br. Oznacza to, że składanie wniosków ruszy prawdopodobnie w lipcu br. 

O tym, czy wieś w woj. kujawsko-pomorskim jest przygotowana do wchłonięcia unijnych pieniędzy zastanawiali się wczoraj uczestnicy konferencji zorganizowanej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Zdaniem Andrzeja Grossa, dyrektora oddziału regionalnego ARiMR w Toruniu sprawdzianem, który pokazał, że potrafimy wykorzystać pieniądze z Brukseli był SAPARD.

Dobre wykorzystanie środków przedakcesyjnych nie oznacza jednak, że jesteśmy w 100 procentach gotowi do przyjęcia funduszy strukturalnych. Problemem są nadal: brak rzetelnej informacji wśród rolników, zbyt małe zaangażowanie samorządów w szkolenia i nieliczna grupa fachowców, którzy pomagaliby w pozyskiwaniu środków.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę