aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wjazd do Unii pod kontrolą

11 października 2004

Operacja pod kryptonimem EDO * Unijni policjanci uszczelnili wschodnią granicę
Na wjazdowych pasach kontrolnych przejścia granicznego pojawili się cywile z unijnymi opaskami "POLICE”. Na wielu podróżnych zza wschodniej granicy padł blady strach.

- Tyle lat się tędy jeździ, ale czegoś takiego ja jeszcze nie widział - nie krył zdziwienia Stepan z Iwanofrankowska. Od poniedziałku do piątku, pod auspicjami Centrum Granic Lądowych (CLB) w Berlinie, trwała okryta tajemnicą, wspólna operacja (joint operation) pk. "EDO” (East Document). Była to pierwsza (a 17. od 2002 roku na zewnętrznych granicach UE) taka operacja na polskim odcinku granicy wschodniej. Jej uczestników: Niemców, Austriaków, Polaków, Łotysza i Hiszpana dziennikarze mogli poznać 8 bm. Ci młodzi ludzie o statusie oficerów łącznikowych to doświadczeni w walce z międzynarodową przestępczością graniczną funkcjonariusze straży i policji granicznych. Biegle władają angielskim (a Niemcy dodatkowo - po polsku). Oddelegowani do GPK Korczowa przez 5 dni byli mocnym wsparciem naszych pograniczników. Dysponując ogromną wiedzą na temat sfałszowanych i fałszywych dokumentów, wiz oraz przemyślnych technik stosowanych przez fałszerzy, uszczelnili wschodnią granicę przed wjazdem na terytorium UE podróżnych łamiących prawo.
Stworzyliśmy "one team” (jeden zespół) - ocenia Soeren Eue, niemiecki oficer łącznikowy (na co dzień pełni służbę w Słubicach). - Współpracowało się nam super! - dodaje Austriak Friedrich Boehm (normalnie pracuje na granicy ze Słowenią).
- A ja już brałam udział w podobnej wspólnej operacji CLB na granicy słowackiej - pochwaliła się "jedynaczka” w tym gronie, por. Małgorzata Holicka, która została oddelegowana do powstającego w Korczowej biura tzw. punktu ogniskowego (Focal Point Offices). - Centrum Granic Lądowych - mówi mjr Mariusz Siedlecki z BOSG - ze względu na stan dużego zagrożenia różnymi formami przestępczości, uznało Korczową za taki gorący punkt na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę