Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Wnioski na modernizację polskiej wsi

18 sierpnia 2004

Skok technologiczny na polskiej wsi - to najkrótsza ocena nowego programu unijnych dopłat. Chodzi o Sektorowy Program Operacyjny. Wartość: 3 mld złotych. Cel: inwestycje poprawiające jakość i organizację pracy, a także przyczyniające się do obniżenia kosztów produkcji i ochrony środowiska naturalnego. Wnioski można już składać.

Teresa Urbańska, rolniczka z Łęgów od 5 lat prowadzi gospodarstwo ekologiczne. Sprzedawane przez nią mleko spełnia surowe wymogi jakościowe. Jednak podczas ostatniej kontroli weterynaryjnej okazało się, że gospodarstwo trzeba zmodernizować. Dlatego wystąpi o pieniądze z Sektorowego Programu Operacyjnego, przeznaczonego właśnie dla rolników indywidualnych. W programie chodzi głównie o modernizację i zakup nowych urządzeń, budynków, które mogą być wykorzystywane w produkcji rolnej, a nawet zakup gruntów, jeżeli ten zakup jest ściśle związany z inwestycją.

Dofinansowanie może wynosić do 50 procent wartości inwestycji, maksymalnie - 300 tysięcy złotych. Rolnicy gospodarujący na obszarach o niekorzystnych warunkach mogą dostać nawet 55 procent. Maksymalną pomoc - 65 procent wartości inwestycji - mogą dostać młodzi rolnicy. Włożenie 35 procent własnych środków jest mniej bolesne, niż jak to było np. w SAPARD-zie, gdzie trzeba było sfinansować swoją część w wysokości 50 procent. Wnioski będą przyjmowane do końca 2006 roku. Jeżeli polskie produkty mają być konkurencyjne w stosunku do tych wytwarzanych w innych państwach Unii Europejskiej - powinny być nie tylko tańsze, ale i lepsze jakościowo. Nie będzie to jednak możliwe bez modernizacji polskiej wsi. Rolnicy powinni jednak sobie z tym problemem poradzić. Mają na to ponad dwa lata i około 3 miliardy złotych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę