Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

WPR, debata po szczycie G20, owoce w szkołach

20 listopada 2008
Po spotkaniu na szczycie państw G20 w sprawie kryzysu finansowego, na forum Parlamentu Europejskiego odbyła się debata, podczas której posłowie wskazywali na konieczność reformy nadzoru nad rynkami finansowymi, agencjami ratingowymi i funduszami inwestycyjnymi. Parlament wystąpił również o zwiększenie budżetu programu dystrybucji owoców w szkołach.
Ocena WPR: Parlament proponuje kompromisowe rozwiązania
 
Mniejsze redukcje wsparcia dla rolników, wzrost o 1% kwot mlecznych, możliwość dodatkowego wsparcia producentów mleka i hodowców, utrzymanie dopłat do produkcji oraz możliwość interwencji na rynkach w trudnej sytuacji, to główne zapisy przyjęte przez parlamentarną Komisję Rolnictwa w sprawozdaniach dotyczących reformy Wspólnej Polityki Rolnej, nad którymi w Strasburgu debatowali posłowie.
 
Mimo, że WPR to obszar, w którym Parlament Europejski ma jedynie głos doradczy, to jednak prezydencja francuska zdecydowała, że proces legislacyjny nad propozycjami zmian w polityce rolnej Wspólnoty będzie przebiegał tak, jakby obowiązywała procedura współdecydowania przewidziana dla tego obszaru w Traktacie z Lizbony.
 
W ciągu ostatnich piętnastu lat wspólna polityka rolna (WPR) uległa radykalnym zmianom. Reformy zainicjowane w latach 2003/2004 zapoczątkowały etap polegający na wprowadzeniu w ramach systemu płatności jednolitej niezwiązanych z produkcją dopłat bezpośrednich oraz na umocnieniu polityki rozwoju obszarów wiejskich, stanowiącej jej drugi filar.
 
W listopadzie 2007 roku Komisja Europejska przedłożyła komunikat, w którym proponuje kontynuować proces zapoczątkowany reformą z 2003 r. i przedstawiła istotne propozycje, takie jak na przykład oddzielenie płatności bezpośrednich od wielkości produkcji, przyspieszone przechodzenie w płatnościach bezpośrednich na jednolitą stawkę uzależnioną od wielkości obszaru, likwidacja małych środków powiązanych z wielkością produkcji.
 
Sektor rolno-spożywczy UE zatrudnia 19 milionów osób a popyt na artykuły spożywcze zwiększa się z każdym dniem. Wspólna polityka rolna gwarantuje przestrzeganie surowych norm w zakresie ochrony środowiska w rolnictwie, leśnictwie i powiązanych z nimi dziedzinach.
 
Debata o kryzysie finansowym po spotkaniu na szczycie państw G20
 
Na forum Parlamentu Europejskiego odbyła się debata, podczas której posłowie wskazywali na konieczność reformy nadzoru nad rynkami finansowymi, agencjami ratingowymi i funduszami inwestycyjnymi.
 
Często wskazywano na potrzebę wsparcia kredytowego drobnych przedsiębiorców. Niektórzy posłowie winili spekulantów, a nawet Komisję Europejską za doprowadzenie do kryzysu poprzez nadmierne skupianie się na potrzebach wielkiego przemysłu.
 
Podczas wystąpień, wielokrotnie powtórzono, jak ważną rolę odegrała UE, odpowiadając na kryzys jednym, wspólnym głosem.
 
Program dystrybucji owoców w szkołach
 
Posłowie poparli program "Owoce w szkole" i zagłosowali nad znacznym zwiększeniem budżetu na jego realizację aż do 500 milionów w latach 2009/2010.
 
W ostatnich latach nastąpił drastyczny spadek konsumpcji owoców i warzyw w UE. Problemy nadwagi i otyłości w UE pogłębiają się, zwłaszcza wśród dzieci: szacuje się, że około 22 milionów dzieci ma nadwagę, a wśród nich 5,1 miliona jest otyłe (dane z 25 krajów członkowskich UE).

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę