Adama_poleposition_15.03_30.04

Wspólna Polityka Rolna zagrożona

9 kwietnia 2009
Niedobra wiadomość dla rolników unijnych:  WPR traci niestety coraz bardziej akceptację społeczną w Unii Europejskiej.  Obywatelom Unii coraz trudniej zrozumieć, dlaczego wybrana grupa zawodowa (bo  rolnicy w większości krajów są postrzegani po prostu jako przedstawiciele jednego z wielu zawodów) ma otrzymywać tak duże publiczne wsparcie, stanowiące niemal połowę całego budżetu unijnego. Tendencja ta przybrała na sile szczególnie w świetle wysokich cen na produkty rolne w 2008 roku. Obecnie ceny już nie są tak wysokie, ale wrażenie coraz mniej uzasadnionego uprzywilejowywania rolników pozostaje aktualne.

Jeżeli nic się nie zmieni i obecne trendy i stanowiska się utrzymają, Wspólna Polityka Rolna w obecnym kształcie i z aktualnym budżetem może być poważnie zagrożona.  To niewesoła perspektywa, bo zanim polscy rolnicy zaczęli na dobre korzystać z dobrodziejstw tej polityki, już niedługo może okazać się, że lobbing innych grup zawodowych i społecznych w organach Unii Europejskiej wypowie zdecydowane „basta”. A przecież pozbawienie naszego rolnictwa wsparcia pozostawi je w relatywnie gorszej sytuacji w stosunku do rolnictwa UE-15, lepiej wyposażonego i zorganizowanego wobec aktualnie  obowiązujących wymagań i rygorów rynków żywnościowych.

W związku z tymi zagrożeniami,  wielkim wyzwaniem dla Polski jest wypracowanie przemyślanego stanowiska w kwestii,  jak ma wyglądać Wspólna Polityka Rolna po 20013 r.  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi już rozpoczęło prace i konsultacje w tej sprawie.  Pierwszym akordem była konferencja zorganizowana przez MRiRW dnia 26 stycznia 2009 r. w warszawskiej SGGW przy ul. Rakowieckiej 30. Jej temat  brzmiał: „Polska wizja Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku”.  Konferencja zainaugurowała w Polsce publiczną debatę nad tym, jaka powinna być z polskiego punktu widzenia  Wspólna Polityka Rolna w przyszłości.   Relacja z tej konferencji została opublikowana przez Pierwszy Portal Rolny na stronie: http://www.ppr.pl/artykul.php?id=152657&dzial=13

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprasza wszystkich zainteresowanych do aktywnego uczestnictwa w dyskusji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Istotne dla dalszych prac nad stanowiskiem Polski mogą okazać się wszelkie opinie i uwagi w odniesieniu do kluczowych kwestii dotyczących w szczególności: przyszłych celów, zasad, sposobu finansowania WPR, a także zakresu zmian w poszczególnych obszarach tej polityki. Opinie (zawierające pełną informację o ich autorze, gdyż tylko takie komentarze będą mogły być uwzględniane) można przesyłać na adres mailowy : konsultacjeWPR2013@minrol.gov.pl.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę