Wszystkie wypłaty dopłat bezpośrednich w tym roku

8 listopada 2004

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaci do końca roku wszystkie środki przeznaczone na dopłaty bezpośrednie dla rolników - poinformował w piątek w Kielcach wiceprezes Agencji Edward Adamiec, podczas konferencji "Absorpcja funduszy unijnych przez polskie rolnictwo".

Dopłaty ma dostać 1,4 mln rolników. Złożyli oni wnioski obejmujące 94 proc. powierzchni, za które można otrzymać dopłaty. W sumie przyznano im 8,1 mld zł. W pierwszej transzy - 18 października - pieniądze trafiły do ponad pięciu tysięcy rolników. Zgodnie z terminami unijnymi wpłaty dla rolników mogą trwać do końca kwietnia 2005 roku.

Jak powiedział w Kielcach Adamiec, elektroniczny system udzielania dopłat został w pełni przetestowany i jego wydolność zbliża się już do określonej przez Narodowy Bank Polski liczby 30 tysięcy przelewów dziennie.

"Myślę, że ta granica była orientacyjna, bo już dziś widać, że istnieje szansa jej przekraczania" - zaznaczył wiceprezes Agencji.

Dodał, że "sprawnie i rytmicznie" funkcjonuje nie tylko program komputerowy, ale także jego obsługa.

"Nie ma też zagrożeń, jeżeli chodzi o pieniądze, bo na koncie ARiMR znalazły się wszystkie rezerwy budżetowe na ten cel" - podkreślił.

Podstawowa wielkość jednorazowej rocznej dopłaty, jaka przysługuje rolnikowi, wynosi 210,53 zł na ha. Nadto producenci upraw polowych - zbóż, roślin oleistych dostaną dodatkowo 292,78 zł/ha. Dla nich łączna dopłata do ha wyniesie 503 zł.

Polska zdecydowała się w okresie przejściowym na lata 2004-2006 (z możliwością przedłużenia do 2008 roku) na realizację dopłat w formie jednolitej płatności obszarowej, która jest nowym rozwiązaniem w UE. Dopłata ta jest niezależna od wysokości produkcji, a przysługuje w zależności od wielkości gruntów, które muszą być utrzymywane w tzw. dobrej kulturze rolnej.

Dodatkowo Polska wynegocjowała możliwość zwiększenia dopłat w 2004 roku do 55 proc. płatności obowiązujących w "starych" krajach Unii. Dopłaty te przysługują tylko do niektórych upraw jak chmiel, tytoń, ziemniaki na skrobie, zboża, rośliny wysokobiałkowe.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę