aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wydatki na ochronę granic zwrócą się wielokrotnie

31 lipca 2002

Minister ds. europejskich Danuta Huebner uważa, że wydatki, jakie poniesie Polska na zwiększenie bezpieczeństwa granicy wschodniej, która po rozszerzeniu stanie się granicą UE, zwrócą się wielokrotnie.

We wtorek na konferencji prasowej Danuta Huebner powiedziała, że Polskę stać na realizację kosztownych zobowiązań wynikających z zamkniętego we wtorek rano rozdziału negocjacji "Wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne". A ponadto realizacja tych zobowiązań leży w interesie Polaków. Natomiast poniesione wydatki zwrócą się wielokrotnie w postaci zwiększonego bezpieczeństwa.

Wśród wymogów stawianych przez Unię jest m. in. wprowadzenie obowiązku wizowego dla obywateli Rosji, Ukrainy, Białorusi oraz Macedonii. Decyzja rządu w tej sprawie, podjęta w pierwszej połowie lutego, była warunkiem kontynuowania negocjacji w rozdziale wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne. 

Według Huebner Polska zobowiązała się do podjęcia szeregu inwestycji, m. in. związanych z koniecznością stworzenia warunków dla wydawania zwiększonej liczby wiz we wspomnianych krajach, a także usprawnienia działania służb technicznych od strony zasobów ludzkich (m.in. przeszkolenie ponad 5 tys. dodatkowych funkcjonariuszy straży granicznej) i całego systemu informacyjnego.

Minister dodała, że Polska popiera stanowisko niektórych krajów Piętnastki, by wszyscy członkowie UE dzielili między sobą koszty zapewnienia bezpieczeństwa na zewnętrznych granicach Unii.

Zamknięty wczoraj rozdział "Wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne", był bardzo szczególnym rozdziałem, jego negocjacje trwały najdłużej, gdyż zostały otwarte już w maju 2000 roku.  


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę