aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wyjątkowa strefa

12 marca 2004

Jak żali się Krzysztof W., gubiński wędkarz, ma już dość spowiadania się pogranicznikom. Ufa, że ograniczenia dotyczące poruszania się w strefie nadgranicznej skończą się wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Uwagom gubińskiego wędkarza dziwi się mjr Andrzej Kamiński z Lubuskiego Oddziału Straży Granicznej. Ograniczenia obowiązują tyle lat, że wędkarze do nich już się przyzwyczaili i doskonale wiedzą co to jest strefa nadgraniczna i piętnastometrowy pas drogi granicznej.

Bez zmian
- "Po naszym wstąpieniu do Unii także niewiele się zmieni" – dodaje A. Kamiński. – "Rewolucję przepisy przejść mogą po ratyfikowaniu przez nasz kraj umowy z Schengen, ale także nie będzie zapewne pełnej swobody. Specyficzne przepisy dotyczące granicy obowiązują wszędzie, na przykład na pograniczu niemiecko-holenderskim".

O przyzwyczajeniu do granicznych przepisów lubuskich wędkarzy mówią także w Polskim Związku Wędkarskim. Łowiska na wodach granicznych nie są nadzwyczaj atrakcyjne, ot wygodne dla moczykijów mieszkających w okolicy. A zdaniem weteranów po uwagach Krzysztofa W. widać, że to jakiś młody „zawodnik”.

- "Cóż, to specyfika naszego położenia" – uważa odpowiadający za promocję w gubińskim magistracie Krzysztof Sikora. – "Nie mam generalnie problemów z pogranicznikami. Oczywiście wymaga to od nas dodatkowych procedur i dmuchania na zimne, przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa. To także stawia wymagania przed uczestnikami imprez. Z tego powodu, że ci ostatni nie za bardzo się sprawdzili nie odbywają się m.in. zabawy sylwestrowe pod otwartym niebem" .

Trzeba uzgadniać
Pogranicznicy chętnie opowiadają historie jak wędkarze pełnią rolę obserwatorów przemytniczych gangów lub sami trudnią się przerzutem przez granicę papierosów. Stąd ich zdaniem ograniczenia są jak najbardziej uzasadnione, strażnicy muszą mieć kontrole nad tym co dzieje się w bezpośrednim sąsiedztwie rubieży. Imprezy turystyczne i sportowe organizowane na wodach granicznych oraz sporty wodne, rekreacja i amatorski połów ryb uprawiane mogą być tylko w ciągu dnia do linii granicy państwowej. Organizatorzy tych imprez powinni wcześniej zawiadomić komendanta strażnicy lub oddziału straży granicznej. Ze strażą należy uzgadniać przebieg szlaków turystycznych, a także organizowanie obozów i biwaków. W Polsce z wyjątku korzystają jedynie... pienińscy flisacy.
W województwie lubuskim strefę nadgraniczną tworzą gminy Słubice, Kostrzyn, Rzepin, Ośno Lubuskie, Witnica, Górzyca, Słońsk, Gozdnica, Wymiarki, Przewóz, Łęknica, Żary, Trzebiel, Lipinki Łużyckie, Tuplice, Lubsko, Brody, Gubin, Bobrowice, Krosno Odrzańskie, Maszewo, Cybinka, Torzym.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę