aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wykorzystanie programu Sapard w woj. świętokrzyskim

9 stycznia 2004

W świętokrzyskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa najwięcej wniosków z programu Sapard złożono w ramach Działania II "Inwestycje w gospodarstwach rolnych" (537). Najmniej natomiast w ramach Działania I "Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych" (25).

Na dofinansowanie z działania III "Rozwój i poprawa infrastruktury obszarów wiejskich" wpłynęło 360 wniosków, a z Działania IV "Różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" - według danych z 30 grudnia 2003 - 55. Termin składania wniosków na to działanie mija 12 stycznia.

W działaniu I najwięcej wniosków złożyły mleczarnie, a największą wartość mają wnioski zakładów przetwórstwa mięsnego. W działaniu II rolnicy starali się głównie o dofinansowanie zakupu ciągników. W skierowanym do samorządów działaniu III większość wniosków dotyczy dotacji na poprawę infrastruktury drogowej, natomiast największą wartość mają wnioski na dofinansowanie budowy kanalizacji - poinformował  dyrektor świętokrzyskiego oddziału Agencji, Edward Adamiec.

W działaniu IV "Różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" wnioski są bardzo zróżnicowane. Wielu beneficjentów ubiega się o dofinansowanie zakupu samochodu, gdyż chcą założyć firmę transportową. Wpłynął też wniosek na dofinansowanie zakładu przerobu złomu, zakładu produkującego odzież ochronną oraz na dokończenie budowy domu weselnego.

Adamiec poinformował, że jedynie samorządy wykorzystały dostępne dla nich środki w 100 proc. "Walczymy o dodatkowe pieniądze dla samorządów, o przerzucenie środków z innych działań na działanie III. Dostaliśmy już 50 mln zł, a potrzeba 100 mln zł" - powiedział  Adamiec.

Wykorzystanie środków z działania I dyrektor świętokrzyskiego oddziału ARiMR, ocenił na około 42 proc., a II - na około 30 proc.

Pomoc ekspertów ARiMR przy wypełnianiu wniosków była duża. Według dyrektora przedsiębiorcy wynajmowali doradców, ale przed złożeniem wniosków konsultowali z pracownikami Agencji czy zostały one dobrze wypełnione. W pomocy rolnikom wyspecjalizował się Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego i jego pracownicy w terenie. ARiMR prowadzi spotkania z pracownikami urzędów gmin, którzy dysponują już dużym kapitałem wiedzy koniecznej przy sporządzaniu wniosków o pieniądze z UE.

W pierwszej edycji Sapardu dla samorządów na 111 złożonych wniosków odpadło 11, w drugiej - tylko 5 procent. Niewielki procent stanowią również błędnie wypełnione wnioski rolników. Zdarzają się błędy ekonomiczne, techniczne, a czasem dotyczące wiedzy z zakresu rolnictwa.

Największą w Świętokrzyskiem inwestycją, na jaką złożono wniosek o pomoc z Sapardu, jest budowa wysypiska śmieci w gminie Koprzywnica. Wniosek złożyło 11 gmin skupionych w Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki. Koszt inwestycji przekroczy 14 mln zł, pomoc z Sapardu ma wynieść 7 mln zł. Wniosek został już zweryfikowany przez ARiMR i beneficjenci mogą zacząć rozpisywać przetargi - oznajmił Adamiec.

Andrzej Bijak, sadownik z Usarzowa w powiecie opatowskim jako pierwszy rolnik w Polsce złożył wniosek o dofinansowanie z Sapardu. Gospodarstwo Andrzeja i Jadwigi Bijaków ma 14 hektarów. Na 13 ha rosną drzewa owocowe, w większości jabłonie. Roczne zbiory owoców sięgają 300-350 ton. 50 tys. zł pomocy z Sapardu pokryło połowę kosztów budowy nowoczesnej chłodni do przechowywania jabłek.

Państwo Agnieszka i Mieczysław Sidorowie z Wąworkowa prowadzą jedno z czołowych gospodarstw mlecznych w powiecie opatowskim. Hodują 30 krów, w 2002 roku do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Opatowie dostarczyli prawie 93 tys. litrów mleka. Nie zamierzają korzystać z pomocy Sapardu. "Z tą ceną mleka nie damy rady, nie ma pieniędzy na wkład własny. Spłacamy już kredyt za dojarkę" - powiedziała Agnieszka Sidor.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie otrzymała już 2 mln 491 tys. zł dotacji na zakup urządzeń w celu spełnienia standardów weterynaryjno-sanitarnych UE oraz na wdrażanie systemu bezpieczeństwa żywności HACCP. Kolejny wniosek na dostosowywanie mleczarni do standardów unijnych i na zakup urządzeń służących zagospodarowaniu produktu ubocznego - serwatki, opiewa na 3 mln 430 tys. zł.

Wkład własny w inwestycję pokryto ze środków z amortyzacji oraz z kredytu bankowego. Nie było problemów ze sporządzeniem wniosków, dużą pomoc uzyskano w ARiMR - poinformowała główna księgowa OSM, Janina Groszek. Jeśli będzie taka możliwość, po akcesji mleczarnia zamierza skorzystać ze środków unijnych na unowocześnienie linii technologicznej.

Z pomocy Sapardu nie skorzystała mleczarnia w Chmielniku. "Nie chciałem brać kredytu na wkład własny, próbuję sobie radzić własnymi środkami" - powiedział prezes OSM Jacek Bracichowicz.

Maksymalną ilość wniosków - osiem - złożyła gmina Daleszyce. Trzy inwestycje zostały już zrealizowane: budowa drogi, kanalizacji sanitarnej i wodociągu. Pomoc Sapardu na te projekty wyniosła ponad 453 tysiące zł. Pięć inwestycji, na które złożono wnioski o dotację, będzie prawdopodobnie realizowanych w 2004 roku.

"Nie mieliśmy problemów z wnioskami, nasze służby są już przeszkolone i potrafią je wypełniać. Posiłkowaliśmy się krótkoterminowym kredytem" - powiedział wójt Daleszyc Jerzy Armański. Władze gminy zamierzają po wstąpieniu Polski do UE skorzystać z pomocy finansowej na kontynuację budowy kanalizacji oraz projekty związane z turystyką.

Z Sapardu nie skorzystała gmina Nowy Korczyn. Powodem jest brak środków na wkład własny - zaciągnięto kredyt na budowę szkoły. Po wstąpieniu do UE władze gminy zamierzają skorzystać ze środków pomocowych na budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej - poinformował wójt Janusz Gajda.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę