CTR_80917

Z dowodem do Unii

5 maja 2004

O północy, 30 kwietnia z przejść drogowych w Budzisku i Ogrodnikach oraz kolejowego w Trakiszkach zeszli celnicy. Pozostali tylko funkcjonariusze Straży Granicznej. Teraz do przekroczenia wewnętrznej granicy Unii nie trzeba mieć paszportu. Wystarczy dowód osobisty.

Kiedy po polskiej stronie przejścia drogowego w Ogrodnikach niebieska flaga z 12 złotymi gwiazdkami była dopiero wciągana na maszt, a jadący na festiwal do Wilna, chór "Cantabile” z Kołobrzegu, śpiewał hymn Unii Europejskiej - "Odę do radości”, znajdujący się w innej strefie czasowej Litwini, od godziny byli członkami zjednoczonej Europy. Już o godz. 23 naszego czasu nad Sejnami rozbłysły sztuczne ognie. Tak wejście do Unii Europejskiej świętowali pracownicy Konsulatu Republiki Litwy.

Polscy celnicy odprawili ostatnie auto o 23.50. I zaczęli się pakować. O północy opuścili przejście, na którym pozostali tylko pogranicznicy. Rozpoczęły się wspólne polsko-litewskie odprawy graniczne. Na granicznym pasie pierwsze auto osobowe pojawiło się trzy minuty po północy. O godz. 0.15 przyjechał rejsowy autobus Warszawa - Tallin. Jadące nim 42 osoby odprawiano siedem minut. Sprawdzenie jednego paszportu zajęło pogranicznikom tylko 10 sekund, z dopuszczalnych unijnymi przepisami 24.

Godzinę po otwarciu granic, przed przejściem w Budzisku w kolejce na odprawę czekało jeszcze 146 ciężarówek.

- Te auta na naszej zachodniej granicy odprawiono na podstawie dokumentu SAD i my musimy je odprawić według starych zasad - powiedział jeden z celników.

Bez odpraw celnych samochody ciężarowe wjeżdżały do Polski. Ale w Szypliszkach czekała na nie niespodzianka w postaci funkcjonariuszy policji, Urzędu Kontroli Skarbowej i Grupy Mobilnej Izby Celnej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę