aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zablokowanie rozszerzenia?

26 marca 2003

Zablokowaniem przyjęcia do Unii Europejskiej nowych członków zagrozili wczoraj członkowie Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego. Powód? – XV załącznik do Traktatu Akcesyjnego.

Załącznik ten nie może być podpisany bez uprzedniej zgody unijnego parlamentu. Eurodeputowani oskarżają rządy Piętnastki o to, że za jego pomocą chcą ograniczyć uprawnienia budżetowe parlamentu. 

Dokument ten zawiera wynegocjowane z przyszłymi członkami Unii sztywne pułapy wydatków związanych z poszerzeniem na lata 2004 – 2006. Oznacza to, że parlament nie będzie mógł niczego poprawiać w czasie corocznych debat nad budżetem unijnym na następny rok.

Prywatnie eurodeputowani przyznają, że Traktat Akcesyjny zostanie przyjęty i skończy się raczej na wypowiedzeniu przez unijny parlament porozumienia o procedurze budżetowej z unijną Radą.

Skomplikuje to coroczne uchwalanie budżetu UE, w którym parlament może zmieniać niektóre pozycje i który nie może wejść w życie bez zgody eurodeputowanych.

Na razie podnoszą ton, rozgoryczeni twardą postawą rządów, które odrzuciły propozycję parlamentu, żeby uznać pułapy wydatków zawarte w załączniku do Traktatu Akcesyjnego za "orientacyjne". Eurodeputowani zapewniają, że chodzi im o zasadę i że nie chcą obniżać pułapów, lecz co najwyżej niektóre z nich zwiększyć. 

Parlament Europejski ma zatwierdzić Traktat Akcesyjny na sesji plenarnej 9 kwietnia w Strasburgu. Bez jego pozytywnej opinii państwa członkowskie Unii nie będą mogły 16 kwietnia w Atenach podpisać traktatu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę