aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Zabrali papierosy

10 maja 2004

Do większości krajów Unii Europejskiej Polak może wwieźć 800 sztuk papierosów - oprócz Niemiec i Wielkiej Brytanii. Tam wprowadzony został dla nowych członków UE, limit 200 sztuk.

W środę, 5 maja przed południem Zbigniew Krenzel z podstargadzkiego Strachocina ze swoim synem Krzysztofem wybrali się do Niemiec. Wzięli ze sobą 8 sztang papierosów dla córki i sporej grupy Polaków, pracujących przy szparagach. Granicę bez problemu przejechali w Kołbaskowie. Po dwudziestu paru kilometrach, na autostradzie Schwedt-Lubeka zatrzymała ich duża grupa niemieckich celników. Odebrali im papierosy i zatrzymali na dwie godziny. Tyle trwało dokładne przeszukanie samochodu i wypisanie dokumentów.

- Nie jestem handlarzem, czy mrówką - zapewnia Zbigniew Krenzel. - W Niemczech nie byłem od 10 miesięcy. To nie był jakiś "szmugel”, wiozłem te papierosy legalnie, na wierzchu. Chciałem zrobić przyjemność ludziom, a narobiłem sobie kłopotów. Straciłem około 300 zł, będę miał sprawę w sądzie. Jestem bezrobotny, mam czwórkę dzieci, a trafiło akurat na mnie. Granica jest wolna, ale za nią jest więcej celników, niż kiedyś. Nie jesteśmy w Unii Europejskiej. Jest tak jak było, a nawet gorzej! To żenujące! Chcę przestrzec innych, by uważali.

Pan Zbigniew w prasie przeczytał informację o nowych przepisach, według których jedna osoba wjeżdżająca do kraju UE może mieć ze sobą 800 szt. papierosów. Na tej podstawie jadąc z synem zabrali 1600 szt. Niemcy, którzy ich zatrzymali stwierdzili, że te przepisy są fałszywe i wzięte z powietrza. Na początku chcieli zabrać wszystko, po negocjacjach zgodzili się pozostawić im po jednej sztandze papierosów, którą to ilość można było wwozić do tej pory.

W Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej usłyszeliśmy, że rzeczywiście można wwozić 800 szt. papierosów na osobę. Tego samego zdania jest rzecznik Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie. Limity te zostały określone przez Ministerstwo Finansów. Tam dowiedzieliśmy się, że dwa kraje zrobiły wyjątek dla nowo przyjętych do UE.

- Wiadomości podawane przez media o limicie 800 papierosów są prawdziwe - mówi Filip Niełaczny z Biura Prasowego Ministerstwa Finansów w Warszawie. - Jednak Niemcy i Wielka Brytania zrobiły dla Polski inne limity, stąd ta sytuacja. Do tych krajów można wwozić po 200 sztuk papierosów.

Limity te były możliwe do wprowadzenia na mocy traktatu akcesyjnego, w którym znajduje się zapis o tzw. momencie przejściowym, podczas którego na wwożenie towarów z nowych państw członkowskich mogą być nakładane ograniczenia.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę