BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Zabronione futra z psów i kotów

23 kwietnia 2007
 Mam dobrą wiadomość dla wszystkich ludzi dobrej woli, nieobojętnych na los zwierząt. Unia Europejska wprowadzi wkrótce całkowity zakaz importu futer wykonanych ze skór psów i kotów. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało już pozytywnie zaopiniowany przez kilka komisji Parlamentu Europejskiego i wkrótce zostanie uchwalone. Zakaz ma formalnie obowiązywać od 1 stycznia 2008 roku.
    
    Dobrze, że Unia wreszcie zdecydowała się na ten krok, od dawna postulowany oczekiwany przez działaczy organizacji  ochrony zwierząt. Szacuje się, że na wyroby futrzarskie, które corocznie trafiają do Unii Europejskiej, głównie z Chin, zabija się co najmniej dwa miliony psów i kotów. Zabijaniu temu towarzyszy często niesłychane okrucieństwo, mają miejsce praktyki zdzierania skór z żywych jeszcze zwierząt. Nie mamy wpływu na to, jak traktuje się zwierzęta w Chinach, ale mamy prawo powiedzieć, że nie chcemy mieć u siebie produktów naznaczonych cierpieniem zwierząt i okrucieństwem człowieka. Mamy prawo wymagać szacunku dla naszej kultury.

    W europejskiej cywilizacji psy i koty są traktowane jako zwierzęta w szczególny sposób związane z człowiekiem. Nie są traktowane jako zwierzęta gospodarskie, dlatego nie mogą być zabijane dla mięsa czy dla futer. Zakaz importu futer jest koniecznym uzupełnieniem europejskiego systemu prawnego, wykluczającego gospodarcze wykorzystywanie psów i kotów. Również polskie prawo wyklucza gospodarcze wykorzystywanie tych zwierząt i zabrania ich zabijania w jakichkolwiek celach konsumpcyjnych.

    Komisja Europejska proponowała, by zakaz importu nie obejmował skór z psów i kotów zabitych nie dla futer, lecz dla mięsa. W Komisji Rolnictwa zgłosiłem poprawkę by zakaz ten był całkowity, bez wyjątków, bo tylko wtedy może być skutecznie kontrolowany  Ten pogląd zastał zaakceptowany przez komisję i mam nadzieję, że przyjmie go również cały Parlament.
    
    Zakaz importu wejdzie w życie 1 stycznia 2008 roku. Póki co, na rynku jest bardzo wiele wyrobów, w całości lub częściowo wykonanych ze skór psich i kocich. Często są to niewinnie wyglądające zabawki, czy maskotki, które rodzice kupują dzieciom. Gorąco namawiam, żeby dokładnie uważać przy tego rodzaju zakupach. Niech nasze dzieci nie przytulają się do futra martwego, okrutnie zabitego kota. Lepiej przygarnąć i podarować im kota żywego, który potrafi dać wiele radości. Połasi się, pomruczy, a jak coś boli, to się położy na tym miejscu i wyciągnie ból swoim niezwykłym  kocim magnetyzmem.
Wiem coś o tym, sam mam cztery koty i dwa psy.  POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę