aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zagadnienia fitosanitarne

25 marca 2003

W zakresie spraw fitosanitarnych, dotyczy to dostosowania przepisów prawnych i rozwiązań organizacyjnych, w tym związanych z graniczną kontrolą fitosanitarną, Polska uzyskała:

  • 10-letni okres przejściowy, w czasie którego w Polsce mogłyby być uprawiane tylko odmiany ziemniaka odporne na raka ziemniaka, oraz
  • okres przejściowy, w którym środki ochrony roślin, produkowane w Polsce dopuszczone do obrotu i stosowania przed akcesją, będą mogły być nadal stosowane zakładając, że substancje aktywne wchodzące w skład tych środków będą wpisane do Aneksu l Dyrektywy Rady 91/414 lub będą znajdowały się w trakcie oceny.

W czasie negocjacji ww. okresy przejściowe zostały zaakceptowane z tym, że określono dodatkowe warunki.

Polska zobowiązała się do dostosowania prawa polskiego w tym zakresie do prawodawstwa unijnego, w trakcie okresu przedak-cesyjnego.

W ramach obowiązujących procedur Polska po akcesji będzie ubiegała się o uchylenie obowiązku stosowania przepisów odnoszących się do sprzedaży materiału siewnego roślin pastewnych, zbożowych oraz oleistych i włóknistych, które nie są uprawiane w Polsce (ryż, sorgo, bawełna, orzech ziemny irp.).

Polska zobowiązała się do przyjęcia systemu oceny materiału rozmnożeniowego winorośli obowiązującego w UE. Jeśli nadal uprawa winorośli w Polsce będzie miała niewielkie znaczenie, Polska będzie mogła być zwolniona z tych przepisów, zgodnie z zapisami odpowiedniej dyrektywy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę