aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Zainaugurowały pracę punkty pomocy dla rolników w uzyskiwaniu dopłat z UE

2 marca 2005

W większości podlaskich gmin rozpoczęły we wtorek działalność specjalne punkty informacji i pomocy dla rolników w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie z UE na 2005 rok - poinformował PAP przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, wójt Korycina, Mirosław Lech.

Chęć tworzenia takich punktów zadeklarowało wcześniej około stu podlaskich gmin, tylko kilka nie wyraziło zainteresowania tą inicjatywą.

Powstanie punktów to realizacja porozumienia zawartego w lutym pomiędzy Związkiem Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, Podlaską Izbą Rolniczą, Wojewódzkim Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie i Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przy wsparciu Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

"Tam, gdzie w gminie była zgoda na powstanie punktu, one zaczynają działać. W mojej gminie do pracy w punkcie przyszły dziś dwie osoby" - powiedział Lech.

W niektórych powiatach na najbliższe dni zaplanowano jeszcze ostatnie szkolenia osób do pracy w punktach - poinformowano PAP w podlaskim WODR. "Prowadzimy razem te szkolenia, one jeszcze trwają" - powiedział dyrektor podlaskiego oddziału ARiMR Wojciech Szczepkowski.

Do pracy w punktach zatrudniono stażystów skierowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy. W każdym punkcie będzie maksymalnie dwóch stażystów. Szkoleniami objęto 208 osób. Gminy zapewniły pomieszczenie na punkt w urzędzie gminy i sprzęt biurowy.

Na Podlasiu takie punkty pomocy dla rolników działały już w ub.r. W tym roku pomysł jest kontynuowany, bo się sprawdził - oceniają inicjatorzy porozumienia. Wszystko po to, by jak najwięcej rolników składało wnioski o unijne dopłaty. W tym roku rolnicy mogą też korzystać z pomocy przy wypełnianiu wniosków w ramach programów strukturalnych dla rolnictwa.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie na 2005 rok można składać w oddziałach ARiMR od 15 marca do 15 maja. Punkty pomocy na Podlasiu będą działały do czerwca.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę