CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Zainteresowanie dopłatami rośnie

14 czerwca 2004

Tylko 33,5 procent rolników z Małopolski, uprawnionych do skorzystania z unijnych dopłat bezpośrednich, złożyło dotąd wnioski "o płatności obszarowe"; w skali całego kraju - ponad 50 proc. Wnioski można składać do 15 czerwca - informuje "Dziennik Polski".

Z myślą o rolnikach, którzy czekają na ostatnią chwilę Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie je przyjmowała zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Formularze będzie można także złożyć w poniedziałek i we wtorek do późnych godzin wieczornych - podaje dziennik.

Z każdym dniem zainteresowanie dopłatami rośnie. Najwięcej wniosków agencja przyjęła z województwa podlaskiego, gdzie złożyło je 68,8 proc. uprawnionych. W Małopolsce do wczoraj formularze złożyło zaledwie 33,5 proc. rolników tj. 72 tys. 265 osób. Dlaczego Małopolska tak niekorzystnie wypada na tle innych regionów? Główna przyczyna to fakt, że w naszym województwie rolnictwo jest drugim źródłem utrzymania; niewielu z mieszkańców naszego rejonu żyje przede wszystkim z uprawy płodów rolnych ? zauważa Bartłomiej Bogacz z małopolskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa –  informuje gazeta.

Czego najczęściej obawiają się rolnicy? "U osób, które nie chcą złożyć wniosków o dopłaty przeważa strach przed opodatkowaniem, lęk przed utratą zasiłków rodzinnych oraz innych świadczeń socjalnych. Rolnicy obawiają się także kontroli ich gospodarstwa oraz tego, że w momencie, gdy wezmą dopłatę UE narzuci im pewne uprawy lub, albo co gorsza, zabierze gospodarstwo. Większość dzierżawców nie ma ponadto spisanych umów z właścicielem gruntów i obawia się problemów natury prawnej –  wylicza Magdalena Hess, kierownik działu sekcji i szkoleń małopolskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - czytamy w "Dzienniku Polskim".


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę