Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Zastępowanie zielonej powierzchni

19 czerwca 2002
 1. Jeśli chcesz zmienić istniejącą pokrywę zieloną (ze względu na chwasty, szkodniki, lub kontrolę chorób), możesz zawsze użyć herbicydów lub / i kultywacji ziemi, pod warunkiem że spełnione zostaną 3 następujące zasady:
  • warunki glebowe pozawalają na posianie nowej pokrywy;
  • zanim zniszczysz starą pokrywę, musisz posiadać w gospodarstwie ziarna na nową; i
  • nową pokrywę trzeba posiać możliwie natychmiast po zniszczeniu starej.
 2. Jeśli zamierzasz pozostawić ziemię odłogiem na następny rok, to musisz zmienić pokrywę zieloną tak by była gotowa na 15 stycznia. Proszę spróbuj uniknąć zmiany pokrywy między kwietniem a lipcem, ponieważ może to zaszkodzić dzikiej przyrodzie.


Nawozy i odpady

 1. Podczas okresu odłogowania, nie wolno ci stosować żadnych nawozów, obornika lub odpadków organicznych (np. z rowów melioracyjnych, ściółki zwierzęcej i krwi) z twojego gospodarstwa. Obornik, muł płuczkowy (mieszanina wody, błota, węgla i ścieków zwierzęcych) lub odpadki organiczne z twojego gospodarstwa mogą zostać wyłącznie na części zielonej ziemi odłogowanej oraz w ilości, która nie zniszczy pokrywy.
 2. Obornik i odpadki organiczne produkowane w gospodarstwie mogą być składowane na ziemi odłogowanej przed zastosowaniem na tej ziemi. Nie można składować jednak ilości większych niż będą wykorzystane.
 3. Nie można wykorzystywać ziemi odłogowanej do składowania jakichkolwiek innych form odpadów.
 4. Jeśli będziesz stosował gnojowicę, muł płuczkowy lub odpadki organiczne, pamiętaj:
  • pojemność / zdolność zielonej pokrywy do przyjmowania składników odżywczych będzie niewielka. Zaleca się zatem umiarkowane stosowanie gnojowicy (w żadnym wypadku nie powinno przekroczyć 250 kg/ha/rocznie całkowitego azotu). Dodatek III (Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej dla Ochrony Wód - PB 0587, opublikowane przez Ministerstwo Rolnictwa, dostępne jako publikacja Ministerstwa Rolnictwa, Londyn Sw1A 2XX) opisuje szczegółowo zdolność rozprowadzania azotu w ziemi w zależności od rodzaju gnojowicy.
  • Stosowanie gnojowicy powinno odbywać się bardzo ostrożnie, aby zminimalizować możliwość przedostania się ścieków do wód. Proszę postępować zgodnie z wskazówkami zawartymi w Kodeksie Dobrej Praktyki Rolniczej dla Ochrony Wód.
  • Niektóre żywotne odmiany chwastów, np. czarna trawa, dziki owies szybko reagują na obecność azotu. Aby zapobiec wzbudzeniu tych agresywnych chwastów, rozsądne będzie stosowanie umiarkowanych ilości gnojowicy.
  • Stosowanie mułu płuczkowego i obornika może zakłócić procesy zachodzące w przyrodzie. Unikaj zatem stosowania tych środków w miejscach, gdzie mogą gnieździć się ptaki (np. od kwietnia do połowy lipca).
  • Trzymaj obornik z dala od obrzeży pól i żywopłotów.


Wapnowanie, odwadnianie itp.

 1. Możesz stosować wapno i gips na ziemi odłogowanej lub budować system drenażowy, pod warunkiem że nie zaszkodzi to glebie lub zielonej pokrywie przed 1 lipca. Drenaż rurowy można zbudować po 1 lipca. Jeśli warunki glebowe pozwalają to można pozbywać się kretów. Jeśli prace związane z drenażem mogą zaszkodzić stanowiskom archeologicznym, miejscom chronionym (starożytnym pomnikom) to potrzebna będzie zgoda z Departamentu Dziedzictwa Narodowego.


Zabezpieczanie przed wkraczaniem

 1. Na ziemi odłogowanej narażonej na bezprawne przekraczanie pojazdami itp. (przyległej bezpośrednio do dróg czy torów kolejowych), można utworzyć przeorany pas gołej ziemi (do 5 m szerokości).


Wypalanie

 1. Nie wolno wypalać niczego na ziemi odłogowanej.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę