EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Zielona energia

17 czerwca 2005
Chociaż do ostatecznego terminu pozostało jeszcze 5 lat, to już dziś wygląda na to, że Polska będzie miała bardzo duże problemy z wywiązaniem się z unijnej dyrektywy dotyczącej produkcji zielonej energii elektrycznej. A to może oznaczać dla nas kary finansowe.


Unia Europejska zobowiązuje nas do zwiększania produkcji tzw. zielonej energii, czyli energii pozyskiwanej z surowców odnawialnych. Data graniczna to rok 2010 a udział zielonej energii elektrycznej w skali kraju ma osiągnąć wtedy 7,5 %.

Już teraz wiadomo, że trudno będzie tego dotrzymać. "Ilość czasu jak nam pozostała do roku 2010 czyli około 5 lat, to jest jednak czas dosyć krótki. Może być problem z wypełnieniem celów ilościowych jakie Unia Europejska przed nami stawia" - uważa Łukasz Jaworski z Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej.

Problem jest, a inwestycji w ekologie jak na lekarstwo. Jedną z przyczyn jest wysoki koszt realizacji takich przedsięwzięć. "Koszt wybudowania naszej biogazowni wyniósł 5 milionów złotych. Jest to dość kosztowna inwestycja ale efekt ekologiczny jest nieporównywalnie większy. Z korzyścią dla środowiska oczywiście. Mamy nadzieję, że to początek nowej ery energetyki w waszym kraju" - powiedział prezes Poldanoru S.A. Tom Axelgaard

Ciągle brakuje nam elektrowni wodnych, wiatrowych i ekologicznych kotłów na biomasę. Chociaż ostatnio są to i tak najpopularniejsze inwestycje ekologiczne. Coraz bardziej doceniany staje się również biogaz. "Dosyć wyraźnie zarysowują się inwestycje biogazu. Zarówno tego wysypiskowego jak i pochodzącego z oczyszczalni ścieków" - uważa Łukasz Jaworski.

Nie wywiązanie się z proekologicznych umów z Unią Europejską grozi nam częściowym ograniczeniem przyznanych dotacji wspólnotowych.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę