aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

"Zielone karty" dla imigrantów w UE?

16 grudnia 2004

Komisja Europejska opublikuje w styczniu Zieloną Księgę, w której zaproponuje ujednolicenie warunków pobytu osób pragnących legalnie pracować w krajach Unii Europejskiej.

Zielona Księga miała być opublikowana we wtorek, ale Komisja Europejska zdecydowała się na przełożenie daty na prawdopodobnie 11 stycznia przyszłego roku.

Publikacja ma być podstawą do dalszej dyskusji w sprawie unijnej polityki legalnej imigracji z udziałem krajów członkowskich, partnerów społecznych, ekspertów i organizacji pozarządowych.

Komisarz ds. wewnętrznych i sprawiedliwości Franco Frattini zdradził w wywiadzie udzielonym dziennikowi "Financial Times" we wtorek, że chodzi o "otwartą i przejrzystą debatę", której celem będzie stworzenie wspólnego unijnego podejścia do legalnej imigracji.

W Brukseli wywołało to pytania, czy chodzi o system wzorowany na amerykańskich "zielonych kartach", które pozwalają obcokrajowcom mieszkać i pracować na stałe w USA.

"Chodzi o ewentualną harmonizację warunków pobytu osób chcących pracować w Europie" - powiedział we wtorek rzecznik Frattiniego, Friso Roscam Abbing.

Zaznaczył jednak, że w żadnym wypadku nie chodzi o wyznaczenie liczby osób, które będą mogły przyjechać do danego kraju UE i pracować. To pozostanie w kompetencji każdego rządu.

Mimo to zadanie, jakie postawił sobie nowy komisarz ds. wewnętrznych, nie będzie proste w realizacji. W lipcu 2001 roku Komisja Europejska zaproponowała bowiem podobną harmonizację warunków wjazdu i pobytu w UE dla osób legalnie pracujących.

Tekst proponował jednakowe kryteria i uproszczoną procedurę przyznawania karty pozwolenia na pobyt i pracę we wszystkich krajach. Nie uzyskał jednak aprobaty krajów członkowskich i nigdy nie wszedł w życie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę