EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Złotówką w rolnika

7 stycznia 2005

W tym roku dopłaty do hektara mogą być mniejsze niż w ub.r. Wszystko zależeć będzie od średniego kursu euro w pierwszym półroczu 2005 r.

W Brukseli, na podstawie średniego kursu euro w pierwszej połowie 2004 r., obliczyli, że jedno euro warte jest 4,73 złotego. Dzięki temu rolnicy otrzymali (lub wkrótce otrzymają) po 44,5 euro/ha lub po 61,87 euro/ha - jeśli uprawiali rośliny objęte dopłatami uzupełniającymi.

W tym roku dostaną prawdopodobnie mniej, bo na razie kurs euro wynosi tylko 4,10 złotego. Wszystkiemu winna jest silna złotówka. - Kurs nie może być tak mocny jak w tej chwili, bo to jest niedobre dla naszego eksportu, rolników oraz sprzedaży polskich artykułów spożywczych na terytorium Unii - ocenia Wojciech Olejniczak, minister rolnictwa.

Na razie gospodarze mogą tylko czekać. Czeka także minister: - Zobaczymy jak to będzie - mówi, dodając, że jeszcze wszystko może się zdarzyć, bo kurs złotego powoli osłabia się.

Zgodnie z Traktatem Akcesyjnym polscy rolnicy dostaną w tym roku nie więcej niż 60 proc. dopłat, które otrzymują ich koledzy w "starej" Unii. Bruksela da 30 proc., resztę dołoży Polska. - Mamy środki na ten cel - zapewnia Aleksandra Szelągowska, dyrektor Departamentu Finansów w resorcie rolnictwa.

Na razie trwa jeszcze wypłacanie płatności na 2004 r. Przyjmowanie wniosków na br. rozpocznie się 15 marca 2005 r., czyli o miesiąc wcześniej niż przed rokiem.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę