aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zmniejszą subsydia?

3 września 2003

Obniżenie barier w handlu rolnym to największy problem, z jakim przyjdzie się zmierzyć negocjatorom z 146 krajów, którzy już w przyszłym tygodniu przyjadą do meksykańskiego kurortu Cancun. Podczas negocjacji Polska podobnie jak Unia Europejska będzie domagać się stopniowej likwidacji subsydiów rolnych.

Na forum WTO będzie dyskutować się o trzech podstawowych barierach utrudniających światowy handel żywnością. Chodzi tu o kwestię ceł, subsydiów eksportowych oraz wsparcia wewnętrznego takiego jak np.: dopłaty bezpośrednie. Najbardziej rewolucyjne i nierealistyczne stanowisko reprezentują państwa z tzw. grupy Cairns. W jej skład wchodzą najwięksi eksporterzy żywności tacy jak np.: Australia, Brazylia czy Argentyna, którzy domagają się natychmiastowego zniesienia wszelkich form pomocy i ochrony producentów rolnych. 
 
Stany Zjednoczone i Unia Europejska uzgodniły, że jest możliwa redukcja tych subsydiów a nie ich pełna eliminacja. Takie stanowisko popiera polski rząd. Za niedopuszczalne uważamy zwłaszcza wszelkie pomysły zmierzające do obniżenie dopłat bezpośrednich, jakie mają otrzymywać nasi rolnicy po przystąpieniu do Unii Europejskiej. 
 
Przedstawiciele WTO zakładają, że negocjacje w Cancun zakończą się sukcesem dzięki czemu do końca 2004 roku państwa członkowskie podpisały by ostateczny tekst porozumienia redukującego subsydia rolne. Jednak rozbieżności między państwami WTO są dość duże i niewykluczone, że negocjacje przeciągnął się nawet do 2008 roku.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę