Zostałem upoważniony do ratyfikowania Traktatu Akcesyjnego

10 czerwca 2003

Zostałem upoważniony przez obywateli w referendum do ratyfikowania Traktatu Akcesyjnego i z najwyższą radością wypełnię ten obowiązek – oświadczył prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas uroczystości oficjalnego ogłoszenia wyników głosowania.

Oto w sali Zamku Królewskiego w Warszawie mówimy o wielkiej dla Polski wiadomości, o zgodzie na wejście do Unii Europejskiej – podkreślił prezydent. Zaznaczył, że to dobra nowina dla współczesnych i przyszłych pokoleń, a także spełnienie długu wobec przeszłych pokoleń.

Kwaśniewski wyraził przekonanie, że dzisiejsza – uzasadniona radość – zamieni się w codzienną pracę przygotowania do akcesji. Jak zaznaczył prezydent, Polacy uczynili też istotny krok w swojej demokratycznej drodze. Dziękował tym, którzy głosowali na "tak" i przekazał wyrazy szacunku dla tych, którzy wypowiedzieli się na "nie".

Prezydent apelował również do tych, którzy zostali w domu: Demokracja działa wtedy, kiedy z niej korzystamy. Europa potrzebuje Polski, Polska potrzebuje Europy – te słowa są dobrze znane. Dziś pora udowodnić, że tak jest naprawdę – podkreślił.

Po ogłoszeniu wyników w Sali Balowej Zamku Królewskiego, uczestnicy uroczystości biorą udział w jej drugiej części na Placu Zamkowym, w której uczestniczą także mieszkańcy Warszawy.

Wśród zaproszonych gości są, premier Leszek Miller, marszałkowie Sejmu Marek Borowski i Senatu Longin Pastusiak, parlamentarzyści

Na Zamek przybyli politycy także z ugrupowań przeciwnych integracji, m.in. szef Samoobrony Andrzej Lepper.

Jest też m.in. pierwszy premier niekomunistycznego rządu Tadeusz Mazowiecki oraz szef klubu SLD Jerzy Jaskiernia.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę