aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Smaki dzieciństwa z Avangardą

19 listopada 2015
Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Lublinie przy współpracy z firmą „Avangarda” Łukasz Konik zrealizował 8 warsztatów kulinarnych w szkołach gastronomicznych województwa lubelskiego. Warsztaty odbyły się w Zespołach Szkół w: Kijanach, Włodawie, Zamościu, Pszczelej Woli, Krasnymstawie, Janowie Lubelskim, Szczebrzeszynie i Łukowie.

Program obejmował część wprowadzającą, czyli omówienie przykładowych produktów regionalnych oraz niestandardowe propozycje ich podania oraz część praktyczną, czyli wspólne gotowanie pod kierownictwem kucharza Artura Wawera. Sympatyczna atmosfera warsztatów i koleżeńskie podejście do uczniów pozwoliło szybko rozładować początkowy stres. Młodzież chętnie prezentowała swoje umiejętności i aktywnie uczestniczyła w przygotowaniu zaproponowanych dań.  Mistrz w bardzo przystępny sposób prezentował sposoby na filetowanie ryb, obieranie owoców i warzyw, dzielił się swoimi spostrzeżeniami, co do preferencji i gustów klientów, udzielał porad związanych z obróbką produktów spożywczych, przygotowania dekoracji oraz sposobu podawania dań.

Młodzież i nauczyciele nauki zawodu z dużym zainteresowaniem obserwowali sposoby przygotowania tradycyjnych dań w innej formie. Nowością dla wszystkich było gotowanie mięsa w niskich temperaturach oraz wykorzystanie ciekłego azotu w kuchni. W czasie warsztatów przygotowywane były następujące dania: zupa - krem marchewkowo – dyniowy, zupa - krem z czerwonego buraka z kozim serkiem, policzki wieprzowe z puree ziemniaczanym z czosnkiem, rozmarynem i konfiturą z czerwonej cebuli, sakiewki wieprzowe z farszem z boczku i ogórka kiszonego z puree z selera, domowy makaron z warzywami i szpinakiem, pierś kurczaka (gotowana w niskiej temperaturze) z surówkami, gruszki pod kruszonką oraz sok jabłkowo – marchwiowy.

Każde danie było prezentowane przez młodzież i z przyjemnością spożywane przez uczestników warsztatów i kierownictwo szkoły. Ze strony Agencji warsztaty nadzorowali pracownicy Sekcji Informacji i Promocji, którzy uczestnikom spotkań przekazali od dyrektora Oddziału Terenowego w Lublinie drobne pamiątkowe upominki. Młodzież i wychowawcy bardzo pozytywnie odebrali działania Agencji w kierunku prowadzenia tego typu szkoleń, a nawet proponowali aby w ich szkole warsztaty odbywały się corocznie.

W warsztatach „Smaki dzieciństwa” łącznie wzięło udział 160 uczniów.

POWIĄZANE

Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Bydgoszczy zakończył cykl spotkań eduka...

Ekologiczne gospodarowanie było inspiracją do zorganizowania przez Wielkopolski ...

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło 10 listopada 2015 roku do kons...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę