Uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja

4 maja 2004

Uroczystości z okazji 213. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zdominowała sprawa wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Także podczas mszy z okazji uroczystości Matki Bożej Królowej Polski przedstawiciele Kościoła nawiązywali do tego tematu.

Uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się, jak co roku, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Prezydent Aleksander Kwaśniewski porównywał historyczne chwile uchwalenia Konstytucji 3 Maja i przyjęcia Polski do Unii Europejskiej. "Wspólne dążenie jednoczące nas ponad podziałami doprowadziło nasz kraj do celu. Oto jesteśmy na powrót w europejskim domu" - powiedział.

Kwaśniewski zaapelował do Polaków o udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chwalił nowy rząd Marka Belki i wyraził nadzieję, że Sejm udzieli mu poparcia.

Z okazji Święta Narodowego 3 Maja prezydent wręczył w Pałacu Prezydenckim ordery i odznaczenia. Wśród odznaczonych 25 osób znaleźli się m.in.: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Joanna Chmielewska, Antoni Janusz Rzeszewski, Władysław Serafin, Halina Kunicka-Kydryńska, Robert Igor Przegrodzki.

Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dywizji Leszek Sławoj Głódź podczas mszy odprawionej w warszawskiej bazylice św. Krzyża w intencji ojczyzny powiedział, że "właśnie przed nami Polakami Opatrzność Boża postawiła zadanie, aby dopomóc ludziom Europy odkryć na nowo korzenie ich tożsamości".

W Krakowie o godz. 9.45 obchody zainaugurował głos Dzwonu Zygmunta. Dzwon zabrzmiał przed mszą, odprawianą w Katedrze Wawelskiej za Polskę i wszystkich Polaków. Po mszy ulicami Krakowa przeszedł tradycyjny pochód patriotyczny.

W Przemyślu głównym punktem uroczystości rocznicowych była patriotyczna manifestacja mieszkańców miasta przed znajdującym się na Wzgórzu Zamkowym obeliskiem ku czci twórców tego doniosłego aktu prawnego.

Podczas uroczystego nabożeństwa biskup płocki Stanisław Wielgus wezwał wiernych do zachowania w Unii Europejskiej polskiej tożsamości oraz pielęgnowania tradycyjnych wartości wiary, patriotyzmu i solidarności.

W Kielcach we mszy koncelebrowanej w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej uczestniczyło około 1,5 tys. osób. Zebrani przeszli z pocztami sztandarowymi pod pomnik Czwórki Legionowej, gdzie odbył się apel poległych. W pochodzie rozwinięto transparenty z napisami: "Wycofać okupacyjne Wojsko Polskie z Iraku!", "Wyzwolimy Polskę od eurozdrajców, Żydów, masonów i rządowej mafii", "Hańba zdrajcom, grabarzom Polski - Unia runie, Polska powstanie".

Wojewoda świętokrzyski Włodzimierz Wójcik zaapelował w okolicznościowym przemówieniu o "wykorzystanie szans, które daje nam zjednoczona Europa".

W Gdańsku uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja odbyła się na Długim Targu. Na maszt umieszczony na Dworze Artusa wciągnięta została flaga narodowa. W asyście orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz kolumn wojska i policji uczestnicy ceremonii przeszli następnie ulicami miasta pod pomnik króla Jana III Sobieskiego. Tam złożono kwiaty i wieńce.

"W trzecim dniu naszej więzi z Europą musimy podjąć bardzo głęboką refleksję na temat sytuacji, jaka jest wewnątrz ojczyzny po to, żeby niczego nie zmarnować z tego, co będzie dla nas stanowiło jutro" - powiedział w homilii podczas mszy za ojczyznę metropolita gdański, ks. abp Tadeusz Gocłowski.

"Polska jest dziś w granicach Europy, które pokrywają się z granicami, jakie istnieją od przełomu X i XI wieku. To te same granice, w jakich ukształtowała się nasza obecna rzeczywistość społeczna i intelektualna" - mówił w Bygdoszczy bp Jan Tyrawa, od kilku tygodni sprawujący urząd ordynariusza diecezji bydgoskiej.

W Łodzi uroczystości święta 3 Maja rozpoczęła msza w intencji ojczyzny. Po jej zakończeniu i po przemówieniu wojewody - ponad 100 delegacji złożyło kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Odbyła się też defilada kompanii honorowych.

W Lublinie obchody święta narodowego zgromadziły ponad tysiąc mieszkańców miasta. Odbył się apel poległych; żołnierze oddali salwę honorową. Przedstawiciele władz, partii politycznych, instytucji i organizacji społecznych złożyli kwiaty pod Pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Uroczystości zakończyła defilada wojskowa i koncert utworów patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej.

Jeszcze podczas koncertu antyunijny wiec rozpoczęli członkowie ugrupowań narodowych. Przybyło ich na Plac Litewski około 50. Rozwinęli transparenty z hasłami "Wczoraj Moskwa dziś Bruksela - hańba zdrajcom" i "UE-NIE".

Straszenie Polaków utratą tożsamości w zjednoczonej Europie ubliża polskiej religijności - powiedział podczas mszy w archikatedrze lubelskiej abp Józef Życiński. "Ci, którzy nas straszą, że przyjdzie Zachód i zniszczy nam tożsamość, ubliżają polskiej religijności, bo sugerują, że wystarczy, żeby Polak spotkał jakiegoś Holendra czy Niemca, a natychmiast odejdzie od wiary i zapomni o swoich przekonaniach religijnych" - podkreślił metropolita lubelski.

W Gorzowie Wlkp. przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy przeszli ulicami miasta na Plac Grunwaldzki, gdzie odbyły się centralne uroczystości. Kiedy dobiegały końca w centrum miasta manifestowali podczas krótkiego wiecu antyunijnego członkowie i sympatycy Unii Polityki Realnej.

Polscy żołnierze z Obozu Babilon w Iraku obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączyli ze świętowaniem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i uczczeniem obchodzonego w tym roku po raz pierwszy święta Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W czasie obchodów niektórzy polscy żołnierze zostali awansowani na wyższe stopnie wojskowe.

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił konstytucję, uważaną za pierwszą nowoczesną ustawę zasadniczą w Europie. Zachowywała ona wprawdzie ustrój stanowy, osłabiała jednak pozycję magnaterii, rozszerzyła prawa mieszczan, a chłopom obiecywała "opiekę prawa i rządu". Zmniejszyła rolę Senatu. Zniosła liberum veto i wolną elekcję, umocniła władzę wykonawczą i wprowadziła odpowiedzialność rządu przed Sejmem. W roku 1792 została obalona przez interwencję rosyjską i konfederację targowicką. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uznano za święto narodowe w 1919 roku, obchodzone do 1946 roku. Sejm przywrócił 3 maja jak święto państwowe w 1990 roku.


POWIĄZANE

25 czerwca br. Opolski Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa doł...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała konkurs skierowan...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, w towarzystwie podsek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę