biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Ekonomista MFW: nadwyżka Niemiec przyczynia się do napięć handlowych

7 sierpnia 2018
Ekonomista MFW: nadwyżka Niemiec przyczynia się do napięć handlowych

Niemiecki opór wobec redukcji swojej nadwyżki handlowej przyczynia się do napięć handlowych i zwiększa ryzyko doprowadzenia do podważenia światowej stabilności finansowej - pisze w poniedziałkowym "Die Welt" główny ekonomista MFW Maurice Obstfeld.

 "Wszystkie państwa, również Niemcy, są odpowiedzialne za ochronę światowej stabilności finansowej" - zauważa w artykule w niemieckim dzienniku ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Ostrzega, że "w krajach z nadwyżką handlową, jak Niemcy, widzimy w najlepszym wypadku niezdecydowane kroki, by przeciwdziałać nadwyżce".

Znany amerykański ekonomista wzywa kraje z dodatnim bilansem handlowym do zwiększenia wydatków rządowych, na przykład na inwestycje w infrastrukturę oraz cyfryzację, by firmy alokowały więcej środków na rynku wewnętrznym. Z kolei państwa z ujemnym bilansem handlowym - jak USA - powinny ograniczyć deficyt budżetowy, zachęcać gospodarstwa domowe do większych oszczędności i "stopniowo normalizować swoją politykę monetarną".

Obstfeld wskazuje, że obecne nierówności w handlu nie stanowią "bezpośredniego zagrożenia". W jego ocenie jednak różnice w handlu "będą dalej się powiększać". "Ale kurs nastawiony jest na dalszą eskalację i przez to średnioterminowe zagrożenie globalnej stabilności finansowej" - odnotowuje.

Jak zauważa ekonomista MFW, "w przeciwieństwie do powszechnego przekonania, wysokie (dodatnie) saldo eksportu niekoniecznie jest oznaką siły, ale raczej dowodem słabości inwestycji krajowych i stopy oszczędności wykraczającej poza to, co jest naprawdę konieczne".

"Nonszalancja Niemiec i pozostałych krajów z nadwyżką zwiększa ryzyko zakłóceń równowagi walutowej i cen aktywów w zadłużonych krajach ze szkodą dla wszystkich. A jeśli chodzi o nagłe dostosowania, cierpią zarówno państwa dłużnicy, jak i wierzyciele" - czytamy w "Die Welt". "Gdy w najbliższych latach w gospodarce pójdzie coś nie tak, to Berlin znajdzie się pod pręgieżem" - przewiduje Obstfeld. (PAP)


POWIĄZANE

Współczesna hodowla zwierząt stawia coraz wyższe wymagania w zakresie higieny pr...

W pierwszym półroczu 2025 r. zlikwidowano w Polsce 2 707 stad świń, co przełożył...

Raport ekspercki dla PPR.pl Opracowanie na podstawie raportu USDA „Spanish Dried...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę