OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Na światowych rynkach coraz mniej jest śruty rzepakowej

4 kwietnia 2025
Na światowych rynkach coraz mniej jest śruty rzepakowej

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór śruty rzepakowej na rynku światowym w okresie kwiecień-czerwiec 2025 r., ponieważ nie jest jasne, na jakich warunkach kanadyjscy przetwórcy będą mogli eksportować śrutę rzepakową do Chin i Stanów Zjednoczonych w najbliższych miesiącach, a rosyjska śruta rzepakowa do UE nadal podlega 50% cłu.

Oczekuje się, że całkowity światowy eksport śruty rzepakowej spadnie do 2,1 mln ton w okresie kwiecień-czerwiec 2025 r., co oznacza spadek o 0,4 mln ton (tj. 16%) w stosunku do analogicznego poziomu przed rokiem i najniższy wolumen kwartalny od lipca-września 2022 r.

Szczególny deficyt na rynku europejskim wynika z sezonowo niskich wolumenów przetwórstwa rzepaku, co ogranicza wykorzystanie śruty rzepakowej w UE do ok. 3 mln ton w I kwartale 2025 r. (3,3 mln ton w okresie styczeń-marzec 2025 r.; 3,4 mln ton w analogicznym okresie rok wcześniej). Sytuacja ta doprowadziła do wzrostu cen śruty rzepakowej w UE. W północnych Niemczech jego koszt zbliżył się do 330 dolarów za tonę. Ogólnie rzecz biorąc, ceny śruty rzepakowej w UE są o 5% wyższe niż średni poziom z kwietnia 2024 r. – 313 USD za tonę.

Argentyńska śruta sojowa kosztuje 377 dolarów za tonę, czyli o 11% taniej niż rok temu, co odzwierciedla zmiany w popycie ze strony przemysłu paszowego

e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę