aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Poznawaj przyrodę i kulturę z questem

11 lipca 2017
Poznawaj przyrodę i kulturę z questem

„Skarb dawnego Mirocina”, „Szlakiem Gołęszyców ze Skoczowa do Międzyświecia”, „Nawojowa – Nawoj woła”  oraz  „Historia wśród pól” – to tytuły questów, które przygotowali uczniowie szkół biorących udział w projekcie Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól”. W ten sposób młodzież chce zachęcić do odkrywania walorów przyrodniczych i kulturowych swoich miejscowości.

Questing to rodzaj gry terenowej , która polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym  i rozwiązywaniu rymowanych zagadek. Celem przygody jest poznanie wyjątkowych, często zapomnianych miejsc i odkrycie ukrytego skarbu, a tym samym poznanie dziedzictwa miejsca, jego zapomnianych legend i historii. Teraz nowymi szlakami turystycznymi możemy wędrować  w okolicach  Międzyświecia na Śląsku, w Nawojowej w Małopolsce, we Włodzieninie na Opolszczyźnie oraz w Rzeszowie.

W ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól” uczniowie Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Szafera w Głubczycach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej oraz Zespołu Szkół Przyrodniczo – Technicznych w Międzyświeciu stworzyli 4. questy zachęcające do odkrywania ciekawych przyrodniczo i kulturowo miejsc w swoich miejscowościach, związanych m.in. z zadrzewieniami śródpolnymi.

Powstanie questów poprzedziły warsztaty QUEST, podczas których uczniowie z kierunku architektura krajobrazu i rolnictwo poznali tajniki tworzenia questów i poszukiwali ciekawych, często mało znanych miejsc w swojej okolicy. Zajęcia poprowadził Grzegorz Gołoś – specjalista z zakresu turystyki, twórca  produktów i pakietów turystycznych, szlaków, gier terenowych i questów.

Questing to takie nasze polskie podchody, a amerykańskie poszukiwanie skarbów. To turystyka z zagadkami. Zawsze powtarzam, że tworzenie questów to przede wszystkim dobra zabawa dla ich twórców, a później oczywiście także dla uczestników. Dlatego cieszę się, że mogłem poprowadzić warsztaty i konsultacje, a tym samym dołożyć swoją cegiełkę do powstania kilku nowych questów w Głubczycach, Międzyświeciu, Nawojowej i Rzeszowie. Praca z młodzieżą była dla mnie czystą przyjemnością i wspólną dobrą zabawą. Uczestnicy wykazywali się pomysłowością, dociekliwością i otwartością, dzięki czemu udało im się odkryć coś wyjątkowego w ich najbliższym otoczeniu i stworzyć ciekawe questy. Mam wielką nadzieję, że teraz inni będą chcieli z tego skorzystać. Naprawdę warto! – opowiada Grzegorz Gołoś, prowadzący warsztaty QUEST.

Wszystkie questy stworzone przez uczniów wzięły  udział w konkursie Klubu Gaja na najciekawszy quest. Zwyciężył projekt uczniów z Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości im. Mikołaja Kopernika Rzeszowa. Ich autorski quest  „Skarb dawnego Miłocina” został przygotowany w formie ulotki  i będzie wykorzystywany do promocji walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych terenu dawnego Miłocina, gdzie  znajduje się szkoła. Dodatkowo wszystkie questy zostaną zamieszczone w formie wycieczek w aplikacji mobilnej Klubu Gaja „Drzewa z klimatem”.

Uczniowie z Rzeszowa w swoim queście zapraszają na wędrówkę śladami dawnego Miłocina, który obecnie włączony jest w granice administracyjne miasta Rzeszowa. Wyprawa po skarb( który można zdobyć odgadując wszystkie zagadki  umożliwi odwiedzającym to miejsce poznanie walorów przyrodniczych ogrodu wokół szkoły oraz niezwykłej historii tego miejsca. W budynku szkolnym w latach 1906/1907 otworzono jedną z najmłodszych szkół wydziału krajowego – krajową Niższą szkołę rolniczą męską. Celem jej było kształcenie „synów włościańskich na zdolnych gospodarzy praktycznych”. Program nauki obejmował zarówno zajęcia lekcyjne, jak i praktyki w gospodarstwie szkolnym.

Ogród szkolny jest częścią parku leśnego. Został założony równocześnie z uruchomieniem szkoły około roku 1907. Celem nasadzeń było stworzenie wnętrza ogrodowego, które chroniłoby przed dokuczliwymi wiatrami i innymi niesprzyjającymi czynnikami. Równocześnie ogród ten spełniał zadania dydaktyczne, dzięki zgromadzeniu na powierzchni niepełnego hektara dużej ilości ciekawych gatunków i odmian drzew, krzewów ozdobnych, krajowych i zagranicznych. Na szczególną uwagę zasługują tu imponujące okazy: miłorzębu japońskiego, platana kolonolistnego, kasztanowców białych. Centralne miejsce wśród drzew tworzących południowo- zachodnią ścianę zajmują magnolie z pięknym okazem różowo kwitnącej magnolii pośredniej. W niedalekim sąsiedztwie widać kopulasty, duży egzemplarz derenia jadalnego. Szczególnego uroku otoczeniu dodają krzewy jaśminowców, tawuł, pigwowców, berberysów, lilaków, jałowców i innych. Spacerując po ścieżkach ogrodu, możemy podziwiać okazałe dęby, jesiony, brzozy, lipy i modrzewie. Ogród zmienia się nieustannie. każdego roku poszerza się kolekcja roślin o nowe, ciekawe egzemplarze.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosaw  swoim queście „Nawojowa – Nawoj woła! ” głosem rycerza Nawoja zachęcają  z kolei do odwiedzenia malowniczej miejscowości Nawojowa w Beskidzie Sądeckim i poznania różnych gatunków drzew i krzewów związanych z zadrzewieniami śródpolnymi, które młodzież nasadziła w szkolnym ogrodzie.

W queście „Szlakiem Gołęszyców ze Skoczowa do Międzyświecia” uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo – Technicznych w Międzyświeciu zachęcają do odkrywania atrakcji turystycznych swojej okolicy, m.in. wczesnośredniowiecznego grodziska zwanego „Piekiełkiem”.

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Szafera w Głubczycach zapraszają na spacer do Włodzienina, położonego u podnóża południowo-wschodniej części Gór Opawskich, którego obrzeża kryją niesamowite tajemnice historii. W swoim queście „Historia wśród pól” zachęcają: „Odkryjecie tu mnogość barw, zapachów i smaków przyrody. Zachwyci Was piękno krajobrazu, jego zróżnicowanie i malowniczość… Wyprawa zaczyna się na parkingu przy ruinach kościoła św. Mikołaja.”

Questy powstały  w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól”, który został dofinansowany ze środków  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Projekt poświęcony jest zadrzewieniom  i zakrzewieniom śródpolnym na terenach rolniczych, ich znaczeniu w ochronie różnorodności biologicznej i przeciwdziałaniu zmianom klimatu, a także korzyściom jakie  przynoszą one dla zdrowia obywateli i rozwoju zrównoważonego.

Więcej informacji o projekcie „Święto Drzewa – wśród pól” na www.wsrodpol.swietodrzewa.pl

Zobacz zwycięski quest >>>>



Klub Gaja


POWIĄZANE

Zapowiedź aukcji: w ramach postępowania upadłościowego spółki ogrodniczej Garten...

Z informacji Państwowej Służby Celnej wynika, że w 2023 roku Ukraina znacząco zw...

Jak poinformowała służba prasowa Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, na posiedzeniu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę