a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

A co będzie po integracji?

19 grudnia 2002

Rynek żywca wieprzowego w Unii Europejskiej jest rynkiem mało regulowanym. Unia dopłaca do eksportu i magazynowania półtusz. Dziś u nas jest podobnie, tyle że robimy to na mniejszą skalę. 

Z badań prowadzonych przez naukowców SGGW wynika, że gospodarstwa do 5 hektarów produkujące wieprzowinę i wołowinę zaniechają produkcji. Część średnich około 10-hektarowych gospodarstw przejedzie na produkcję zbóż. Natomiast powyżej 15 hektarów prawdopodobnie zintensyfikują produkcję żywca. Około 40% producentów wieprzowiny ma wiedzę i świadomość zbliżającej się integracji. Ta świadomość to produkcja żywca wysokiej mięsności. I tylko takie zwierzęta będą droższe, może nawet o 1/3. Pozostała grupa – 60% – podzieli się. Połowa z nich zostanie na rynku, druga - nie. Oni zdecydowanie zaniechają produkcji. Zresztą nawet deklarują, że przy wzroście konkurencji na rynku nie będą w stanie utrzymać się z dotychczasowej produkcji. Powstaje pytanie na ile będziemy w stanie podnieść ich poziom wiedzy, na co mamy 16 miesięcy – mówi Leonard Milewski z SGGW.

Będziemy w Unii, czy nie to i tak czekają zmiany, a unia tylko je przyspieszy. A za 16 miesięcy, czyli tuż przed integracją, można spodziewać się, że pogłowie trzody będzie w okresie szczytowym. Więc do akcesji będzie rosło.


POWIĄZANE

Według przedstawicieli branży mięsnej wszystko wskazuje na to, że najbliższe Świ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii przysłał do naszej radakcji od...

Sokołów S.A. sfinalizował kolejną inwestycję, której celem jest minimalizacja wp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę